قوانین جدید فدراسیون فوتبال ایران برای مقابله با اعتراض به داوران؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

هوشنگ نصیرزاده، رییس کمیته حقوقی تدوین مقررات فدراسیون فوتبال گفته: "از این پس بر اساس آیین‌نامه جدید کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، هر مربی یا بازیکنی که قبل و بعد از انجام مسابقه چه در جراید و برنامه‌های تلویزیونی، رادیویی و چه در زمان برگزاری مسابقه علیه داوری صحبت کند، بلافاصله و بدون احضار یک ماه محروم خواهد شد." هدف فدراسیون از این کار، جلوگیری از انتقادهای بی رویه بازیکنان و مربیان از عملکرد داوران عنوان شده است.

در فوتبال حرفه‌ای جهان هم قوانین انضباطی سختی درباره اظهار نظر و برخورد مربیان و بازیکنان با داوران مسابقات فوتبال وجود دارد. چند ماه پیش خوزه مورینیو، سرمربی باشگاه چلسی انگلیس در بازی با تیم ساندرلند درباره تصمیم داور به کنایه گفته بود "باورنکردنی" و به دلیل استفاده کنایه آمیز از این واژه درباره تصمیم داور به ده هزار پوند جریمه شد.

نظر شما درباره مجازات در نظر گرفته شده برای اعتراض به تصمیم‌های داوری چیست؟

آیا این قوانین و مجازات ها می‌تواند در کاهش توهین‌های تماشاگران و ورزشکاران به داورها کمک کند؟

تغییر دیگر آیین نامه کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مربوط به فحاشی و شعار تماشاگران است که بر خلاف فصل پیش، از این به بعد از تیم‌هایی که تماشاگران آنها علیه داور و یا بازیکنان شعار بدهند امتیازی کسر نخواهد شد. بلکه به گفته آقای نصیرزاده "مسابقات یا پشت درب‌های بسته و بدون حضور تماشاچی انجام خواهد شد و یا این که به شهرهای بی‌طرف منتقل می‌شود."

آیا شما شاهد توهین به داور در استادیوم‌ها بوده‌اید؟ ریشه این رفتار توهین آمیز را در چه می‌دانید؟

فکر می کنید رسانه‌ها در کم کردن یا دامن زدن به رفتارهای توهین آمیز نسبت به داوران چه نقشی دارند؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.