بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۱۸ مرداد

روزنامه های اول هفته تهران، در گزارش های اصلی خود به حمله نظامی آمریکا به داعش در عراق، مذاکرات آخر هفته هیات های نمایندگی ایران و آمریکا در وین پرداخته و از میان اخبار داخلی گفته های حسن روحانی رییس جمهور را درباره مفاسد اقتصادی در دولت سابق با اهمیت دیدند.

حمله آمریکا آیا فایده دارد؟

حق نشر عکس Javan Newspaper Aug9
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

پیرمحمد ملازهی در مقاله ای در شرق با اشاره به احتمال بازگشت نظامی آمریکا به عراق پرسیده: صدور مجوز عملیات هوایی علیه داعش از طرف باراک اوباما می‌تواند معادله قدرت نظامی به‌هم‌خورده در عراق را به سود دولت مرکزی عراق برقرار کند یا نه؟‌

به نظر نویسنده این مقاله: قطع‌نظر از این که عملیات هوایی ارتش آمریکا علیه داعش در چه سطح و با چه حجمی عملی شود، ریشه اصلی شکل‌گیری قدرت داعش، بحران سیاسی در بغداد و ذهنیت انحصارطلبانه قدرت است که نیروهای سیاسی را وارد رقابت‌های مخربی کرده است، هنوز ادامه یافته است، و تکلیف نخست‌وزیری عراق هنوز روشن نشده است.

مقاله شرق در نهایت از زبان کارشناسان نوشته: قدرت‌گرفتن داعش ریشه در نارضایتی مردم عراق در نواحی شمالی و تحت‌کنترل کنونی داعش دارد و تا مشکل قدرت در بغداد حل نشود، دخالت آمریکا که به ‌صورت محدود و هدفمند توصیف‌شده، نمی‌‌تواند به حل نهایی مشکل قدرت در عراق منتهی شود.

متين مسلم هم در مقاله ای که مردم سالاری آن را نقل کرده با اشاره به بحران سیاسی عراق و این که در همین مدت حکومت داعش مشغول تثبیت مواضع خود بوده است نوشته: دولت اسلامي شام و عراق داعش نه تنها مشغول تحكيم مواضع خود، بلكه در تازه‌ترين تهديد كشور كويت را يك هدف معين و مشروع براي اشغال و سرنگوني دولت آل صباح معرفي كرده و منطقه ای از لبنان را هم به آشوب كشانده است.

به نظر نویسنده این مقاله: اما آنچه امروز بيشتراز اهداف داعش جلب توجه مي‌كند و كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد در پيش گرفتن نوع عمليات ونحوه اقدامات و اهداف ميداني و نظامي است كه عمدتا توسط ارتش‌هاي كلاسيك و رسمي مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا نيروهاي شبه نظامي. يعني تهديد اوليه سياسي، انجام حمله تمام عيار نظامي ودر نهايت پاكسازي و استقرار جغرافيائي. اين مدلي كاملا كلاسيك براي ارتش‌هاي مدرن و منظم است.

مقاله مردم سالاری تاکید دارد که: كوچك انگاشتن يا بي‌تحرك و خاصيت فرض كردن اين سازمان استقراري در عراق، كمكي به يافتن راه حلي براي برخورد، مقابله و يا كنترل آن نكرده و اطلاق عبارت "گروه" به سازماني خطرناك اگر با اين تصور صورت گرفته و مي‌گيرد تا كوچك و با تاريخ مصرف معين نشان داده شود، حداقل از جنبه نظامي تصوري بسيار اشتباه و مخاطره آميز است.

حريف ضعيف ظريف

سرگه بارسقيان در مقاله ای در اعتماد درباره مذاکرات هسته ای با اشاره به این که نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا با این که دوران خدمتشان به پایان رسیده ولی قرار شده است همچنان تا پایان مهلت مذاکرات هسته ای ایران در کار بمانند همین تصمیم گیری را نشانه اراده کشورهای طرف مذاکره برای حل مشکلات و رسیدن به توافق دانسته و نوشته : زمان، بزرگ‌ترين حريف هیات ایرانی در مذاكرات هسته‌يي بود. با اين دو اتفاق، حالا زمان تبديل به حريف ضعيف ظريف در تركيب مذاكره‌كنندگان شده است.

نویسنده این مقاله تاکید کرده: تبديل اضطراب زمان به استفاده از زمان، آن هم در شرايطي كه تمديد مذاكرات، صرفا تداوم زماني شرايط پيشين (توافق ژنو در سوم آذر ۹۲) نيست، بلكه تعهدات جديد طرفين (آزادي ۲ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار ديگر از دارايي‌هاي بلوكه شده تهران در قبال اكسيد كردن بقيه ذخاير اورانيوم غني‌شده ۲۰ درصدي ايران) خود نوعي توافق جديد براي تاييد و تحكيم توافق قبلي است. ايران و ۵ +۱ با شرايطي جديد پاي ميز مذاكره باز خواهند گشت كه صرفا پيگيري مذاكرات از نقطه پايان يافته در وين نيست، چراكه طرفين مهلتي ديگر براي آزمون تعهد متقابل براي دستيابي به توافق مي‌يابند.

مقاله اعتماد در نهایت نوشته:؛ آزادي اموال بيشتري از ايران و اكسيد كردن حجم بيشتري از ذخاير اورانيوم. هرچند برخي منتقدان داخلي توافق ژنو تاكيد دارند كه با تعليق غني‌سازي ۲۰ درصدي، ۵ +۱ توانست برگه اصلي ايران را از دور مذاكرات خارج كند، اما اين واقعيت را محاسبه نمي‌كنند كه در مقابل ايران نيز با توقف افزايش تحريم‌ها برگه اصلي غرب را كنار زد.

اما کیهان در سرمقاله خود همچنان با هر نوع مصالحه ای در مذاکرات هسته ای مخالفت کرده و به کسانی تاخته که نگران برقراری تحریم های بیشتر علیه ایران هستند.

نویسنده این مقاله پرسیده: با فرض این که ایران اسلامی بر روند پیشرفت خود تأکید ورزد و توافقی با نظام سلطه محقق نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این صورت ممکن است غرب و نظام سلطه اقدام به تشدید تحریم‌ها نمایند. در آن صورت، وضعیت چگونه خواهد بود؟ آیا نظام سلطه توانایی تحمیل یک تحریم و محاصره مشابه وضعیت غزه را برای جمهوری اسلامی ایران دارد؟

نویسنده سرمقاله کیهان خود در پاسخ نوشته: ایران اسلامی دارای زیرساخت‌های لازم برای ادامه حیات خود بدون وابستگی به خارج است. در تولید انرژی، سوخت، برق خودکفا است. در تأمین آب توانایی لازم را دارد. کارخانه‌های تولید دارو، وسایل زندگی و... فراهم است. تقریباً تمام مواد و کانی‌ها را می‌توان در کشور یافت. از نظر کشاورزی با داشتن یک سرزمین چهارفصل، امکان تهیه و تولید تمام گونه‌های کشاورزی فراهم است و در گندم و غله توانایی رسیدن به خودکفایی وجود دارد و بسیاری امکانات دیگر که برشماری آمار و ارقام در این خصوص ضرورتی ندارد.

کیهان بر این همه افزوده: جمهوری اسلامی ایران از نظر نظامی و امنیتی در بهترین وضعیت دفاعی و امنیتی قرار دارد. آنچه از توانایی حزب‌الله لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطینی در مقابله با اسراییل مشاهده می‌شود، گوشه و ذره‌ای از توانایی ایران اسلامی است. بنابراین نباید به کسانی که قصد ارعاب و ترساندن مردم را دارند، اجازه و فرصت خودنمایی داد.

تفکیک جنسیتی ابتکار نیست

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper Aug9
Image caption کارتون احمد عربانی، شهروند

آفرین چیت‌ساز در سرمقاله ایران روزنامه دولت بدون نام بردن از شهرداری تهران، از کسانی که موج تازه تفکیک جنسیتی در کشور به راه انداخته اند انتقاد کرده و به یادشان آورده که در سال ۶۱ هم کسانی در صدد برآمدند در دانشگاه ها چنین تفکیکی ایجاد کنند که با واکنش تند بینان گذار جمهوری اسلامی روبرو شدند و این مخالفت در زمان دولت سابق هم توسط رهبر فعلی صورت گرفت.

نویسنده اظهار نظر کرده که : تفاوتی بارز میان دو موج تلاش برای تفکیک جنسیتی در دهه اول و دهه چهارم انقلاب وجود دارد. نخستین مرحله را طیفی از نیروهای مذهبی عمدتاً بر اساس قرائتی سنت گرایانه از دین، مطرح می‌کردند، آن ها مدعی شدند که چنین اختلاطی، پایه‌های اعتقادی و ارزشی نظام را متزلزل می‌کند. از این رو آیت الله خمینی در واکنش خویش، مبانی تفکر این جریان را به چالش کشیدند.

مقاله روزنامه ایران، موج دوم را که از زمان دولت سابق شروع شد موجی دانسته که بیشتر جریان‌ها و چهره‌های سیاسی میداندار بودند و هستند. وقتی چنین طرحی بر زبان سیاست‌پیشگان جاری و ساری شود، افکارعمومی و رسانه‌ها نیز جویای انگیزه‌ها و منافع سخنگویان باشند.

در پایان سرمقاله روزنامه دولت آمده: با سابقه ۳۲ ساله‌ای که طرح تفکیک در تاریخ جمهوری اسلامی دارد، مبلغان طرح نباید آن را در زرورق یک ابتکار بپیچند و آن را کشف تازه خویش وانمود کنند.

خوردند و بردند

محمود جامساز در مقاله ای در آرمان با اشاره به آن چه حسن روحانی در جریان سفرش به چهارمحال بختیاری درباره شرایط اقتصادی کشور گفت نوشته: در دوران درآمدهای نفتی که نباید اسم آنها را درآمد گذاشت زیرا فروش ثروت ملی است، به‌قدری به دولت جسارت تضمین طرح‌های مختلف درجهت کسب رضایت مردم را داد که بدون توجه به الزاامات علم اقتصاد طرح‌هایی مصوب شد که علاوه بر اسراف و تبذیر و اتلاف منابع نه‌تنها نتایج مثبتی به همراه نداشت بلکه باعث افزایش بین فقر و غنا و تحمیل تورم به طبقات پایین شد.

این استاد دانشگاه در مقاله آرمان تاکید کرده: نتیجه سیاست‌هایی است که گروه‌های صاحب ثروت و قدرت و اطلاعات را به‌وجود آورد که از طریق رانت اطلاعاتی و سیاسی و اقتصادی به طرفیت برخی از بنگاه‌ها و نهادهای دولتی و وابسته به دولت به‌ویژه موسسات مالی و برخی از بانک‌ها، سپرده‌ها و منابع مردمی را از طریق اخذ تسهیلات میلیاردها تومانی فنا کرده‌اند و بانک‌ها را از منابعی که باید براساس جمع‌آوری سپرده‌های خرد مردمی، تجهیز منابع شوند و در جهت امیال سودجویانه خود به تاراج بردند.

در پایان مقاله آمده: بنابراین جمله رئیس‌جمهور به این مضمون که «بردند و خوردند» بسیار پرمعنا و قابل تامل است.

ستار بهشتی و متهم به قتلش

علي مطهري در مقاله ای در شرق با اشاره به اعلام حکم دو سال زندان برای عامل مرگ ستاربهشتی کارگر وبلاگ نویس اظهار نظر کرده که: درباره متهم به قتل ستار بهشتي با رأفت رفتار شده. مساله ضرب‌وشتم ستار بهشتي قابل انکار نيست ولي ظاهرا اتهام متهم منحصر به توهين و تهديد شده و بر اساس آن حکم صادر شده است.

این نماینده مجلس به یادآورده که مسوولان را به جهت همین پرونده به مجلس فراخواند و پیشنهاد داد که وزیرکشور دولت احمدی نژاد از خانواده ستار بهشتی و مردم عذرخواهی کنند اما نپذیرفت در حالی که اگر عذرخواهي مي‌کردند از يک طرف فرهنگ عذرخواهي مسوولان از مردم ترويج مي‌شد و از طرف ديگر خانواده ستار هم درخواست قصاص نمي‌کردند. به هر حال يک مساله ساده و غيرضروري را يک دوست نادان انقلاب به شکل يک نقطه منفي براي نظام درآورد.

مطهری در این مقاله اشاره کرده خود مسوولان گفتند وبلاگ ستار بهشتي در روز حداکثر هشت بازديدکننده داشته. فرض کنيم او که يک کارگر ساده بود و از سختي معيشت رنج مي‌برد بدترين توهين‌ها را به مقامات کرده باشد، اساسا چه تاثيري در جامعه داشته و چه ضرورتي براي برخورد وجود داشته است؟ اين حادثه ناشي از برداشت غلط برخی از سياسيون و خصوصا مأموران امنيتي و اطلاعاتي از مقوله حفظ نظام است.

بانوی غزل در بیمارستان

حق نشر عکس Etemaad Newspaper Aug9
Image caption کارتون نادر رحمانی، اعتماد

عسل عباسیان در گزارشی در شرق نوشته: از پشت شیشه اتاق‌ آی‌سی‌یو طبقه دوم بیمارستان پارس، بانوی معاصر غزل را می‌دیدم که آرمیده و روی مانیتور کنار تختش، خطوطی سینوس‌مانند بالا و پایین می‌شدند. همان خطوطی که خبر از ادامه زندگی او می‌دادند، حیاتی که فقط مختص سلول‌های بدنش نیست، مختص روح و جانی است که در کلمات دمیده می‌شود از سر انگشتان او.

پشت در اتاق‌ آی‌سی‌یو جمعیتی از دوست‌داران شعر و ادب پارسی و رفقای سالیان بانوی غزل صف کشیده بودند و حزن در چهره‌هایشان موج می‌زد. هرکس به هر شکلی که بلد بود، از خدا برایش طلب سلامت و تندرستی می‌کرد. سیل تماس‌های دوستان و آشنایان با تلفن بخش، به جای اینکه پرستاران و سوپروایزر بخش را کلافه کند، برعکس لبخندی بر لبشان می‌نشاند.

موسسات کوچک در خطرند

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد اظهار نظر کرده که تدوین «بسته خروج غیر‌تورمی از رکود» نشانه امیدوار‌کننده‌ای از عزم دولت برای رهایی اقتصاد کشور از بیماری جان‌سخت رکود تورمی است. بیماری صعب‌العلاجی که به گفته مقامات صندوق بین‌المللی پول، در میان ۱۸۸ کشور عضو این نهاد، فقط کشور ایران مبتلا به آن است.

نویسنده پس از تایید بسته ای که دولت تدوین کرده و ابراز امیدواری برای موفقیت آن نوشته در این بسته بیشتر توسعه و رشد بنگاه‌های کوچک و متوسط» را هدف گرفته‌اند، یعنی همان بنگاه‌‌هایی که در سال‌های اخیر نیازشان به سرمایه در گردش سه برابر شده، اما به هیچ منبع رسمی برای تامین مالی دسترسی نداشته‌اند و بیشترین آسیب را از بی‌ثباتی‌های اقتصاد کلان متحمل شده‌اند.

این استاد دانشگاه تاکید کرده: واقعیت تلخ این است که بخش بزرگی از واحدهای تولیدی کشور به‌ویژه صنایع کوچک و متوسط، بدهی‌های معوقه دارند و برخی حتی به کارکنان خود نیز بدهکارند. البته می‌توان گفت که بنگاه‌های بدهکار، لیاقت و کفایت دریافت تسهیلات را ندارند، اما این گفته به معنای آن است که سیاست‌گذاران اقتصادی ما از عمق و گستره فاجعه‌ای که تولید گرفتار آن است آگاهی کافی ندارند.

خبرنگار خیلی مهم است!

حق نشر عکس Shargh Newspaper Aug9
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

آیدین سیارسریع در ستون طنز شهروند به مناسبت روز خبرنگار سربخش سخنانی را منعکس کرده که قرار است ایراد کند

- خبرنگار خیلی مهم است، خبرنگار بعد از دانشجو قلب تپنده جامعه است، لذا باید جلوی آن گرفته شود تا ضربان قلب جامعه بالا نرود.

- خبرنگار برای مبارزه با فساد نقشی کلیدی دارد، همان‌طور که مفسدین اقتصادی برای مبارزه با فساد نقشی کلیدی دارند.

- خبرنگار باید نقشی آگاه‌کننده داشته باشد و مردم را نسبت به مزایای تفکیک جنسیتی در ادارات، دانشگاه‌ها‌ و کنسرت‌ها آگاه کند. بنده با قاطعیت اعلام می‌کنم خبرنگاری که نتواند مردم را نسبت به مزایای تفکیک جنسیتی آگاه کند از روزنامه‌نگار هم بدتر است!

- ازجمله مهم‌ترین مشکلاتی که خبرنگاران می‌توانند با آن مبارزه کنند وازکتومی است.

- رسانه‌ها در حفظ پاکیزگی جامعه نقش بسزایی دارند. عید که می‌شود خانم با همین روزنامه‌ها شیشه‌های خانه را پاک می‌کند!

- روز خبرنگار روز پاسداشت قلم است. خبرنگار باید قدر قلم را بداند، من تحقیق کردم و دیدم این قلم خیلی فواید دارد، حاوی املاح زیاد و منبع آهن است و ما معمولا با آن سوپ قلم درست می‌کنیم که خیلی خوشمزه می‌شود.

مطالب مرتبط