نحوه هزینه کمک‌های خارجی و روند توسعه در افغانستان؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس
Image caption نیروگاه برق خورشیدی بامیان که با هزینه پانزده میلیون دلار کمک زلاندنو ساخته شده است.

اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که حدود یکصد و چهار میلیارد دلاری که آمریکا از سال ۲۰۰۲ تا ژانویه سال ۲۰۱۳ به افغانستان کمک کرده، بیش از بودجه ای بوده است که برای بازسازی ۱۶ کشور اروپای غربی بعد از جنگ جهانی دوم پرداخته است. این سازمان که بر پروژه‌ها و کمک‌های آمریکا در افغانستان نظارت می‌کند اعلام کرده که نبود سیستم شفاف حسابدهی، عدم برنامه ریزی، کمبود ساخت و ساز و سایر تهدیدهای امنیتی و جانی از دلایل شکست استفاده درست از این پول در افغانستان بوده است.

شما نحوه استفاده از کمک‌های خارجی در افغانستان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا به نظر شما کمک‌های خارجی به شکل مناسبی برای توسعه افغانستان هزینه شده است؟

این گزارش با واکنش دولت افغانستان رو به رو شد. عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد افغانستان در گفت و گو با بی‌بی‌سی رقم ۱۰۴ میلیارد دلار را رد کرد و گفت که تا کنون ۷۳ میلیارد به افغانستان کمک شده که فقط ۱۸ درصد آن در اختیار دولت افغانستان قرار گرفته است. او جامعه جهانی را زمینه ساز فساد در افغانستان دانسته و گفته که تمام بودجه‌ای که از طریق دولت افغانستان به مصرف رسیده قابل حسابدهی است و در مواردی که خارج از کنترل دولت افغانستان بوده، امکان حسابدهی بسیار سخت است.

به تازگی در گزارشی که بی بی سی فارسی از وضعیت زندگی، روند بازسازی و پروژه های ناتمام در ولایت بامیان تهیه کرده، گروهی از اهالی این ولایت با شکایت وضعیت کنونی گفته اند که "توزیع کمک های خارجی و همچنین بودجه ملی بین ولایات نامتوازن و سهم بامیان از آن اندک بوده است."

در جایی که شما زندگی می‌کنید، روند بازسازی و هزینه کمک‌های خارجی چگونه بوده است؟ آیا از سهم ولایت خودتان از روند توسعه در سال های گذشته راضی هستید؟ آیا شما شاهد نمونه‌ای از اتلاف کمک‌های خارجی بوده‌اید؟

بر اساس این گزارش، بیشتر این کمک‌ها در بخش تامین امنیت، ایجاد حکومت داری خوب و ایجاد تسهیلات در زمینه توسعه اقتصادی و اجتماعی در افغانستان هزینه شده است. تخریب بخش بزرگی از زندان بغلان که با بودجه بیش از یازده میلیون دلار ساخته شده، از نمونه‌های اتلاف این بودجه بوده که سیگار به آن اشاره کرده است.

آیا شما در محل زندگی تان نمونه ای از یک پروژه موفق یا ناموفق سال‌های اخیر را سراغ دارید؟ می‌توانید تصاویر خودتان را از روند بازسازی و پروژه‌های شهرتان برای صفحه شاهد عینی یا shoma@bbc.co.uk بفرستید.

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.