وضعیت سلامت روان جوانان در جامعه شما چگونه است؟

حق نشر عکس
Image caption پوستر طراحی شده برای روز جهانی جوانان امسال

سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۱۲ آگوست، ۲۱ مرداد را روز جوانان نام‌گذاری کرده و تاکید بر اهمیت سلامت روان جوانان به عنوان محور اصلی این روز تعیین شده است. در سراسر جهان یک میلیارد و دویست میلیون نفر در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال هستند که بر اساس گزارش سازمان ملل ۲۰ درصد آنها دچار حداقل یک مشکل روحی و روانی هستند. جامعه شناسان معتقدند که حساسیت‌های طبیعی این گروه سنی از یک سو و مسائلی چون تحصیل، اشتغال و مسائل عاطفی و جنسی از دلایل آسیب پذیر بودن این گروه سنی است.

در جامعه‌ای که شما زندگی می‌کنید وضعیت سلامت روانی جوانان چطور است؟

به نظر شما مهمترین مشکلات و دغدغه های جوانان در کشوری که شما زندگی می‌کنید چیست؟ فکر می‌کنید این مشکلات چه تاثیری بر سلامت روانی جوانان در جامعه شما گذاشته است؟

یکی از دلایل اختصاص این روز به جوانان، بالابردن سطح آگاهی و توجه جامعه به مشکلات جوانان مبتلا به بیماری‌های روحی و روانی است. در برخی از جوامع از یک سو بسیاری از مشکلات روحی و روانی به طور رسمی یک بیماری به حساب نمی‌آید و از طرف دیگر بسیاری از مبتلایان به مشکلات روحی و روانی از ترس برخورد اجتماع، در انزوا قرار گرفتن و یا شرم از مطرح کردن بیماری و مشکل خود خودداری می‌کنند و همین پنهانکاری بر مشکلات آنها می‌افزاید.

هزینه بالای درمان بیماری های روانی، نبود امکانات درمانی تخصصی و مشکلات دیگری چون عدم پوشش بیمه درمانی برای هزینه هایی چون مشاوره های روانی و هزینه های روان‌درمانی از دیگر مشکلات مبتلایان به بیماری های روانی است.

سطح آگاهی عمومی در جامعه شما در زمینه شناخت و به رسمیت شناختن انواع بیماری های روانی چه حد است؟

در جامعه شما چه امکاناتی برای آگاهی رسانی، طرح مشکلات روحی، روانی و درمان این بیماری ها وجود دارد؟

در کشور شما دولت برای جوانان و سلامت روانی آنها چه اقداماتی انجام می‌دهد؟ انتظارتان از دولت و سایر نهادهایی که به هر شکل با جوانان در ارتباط هستند، چیست؟

اگر می‌خواهید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از راه فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا ما با شما تماس بگیریم.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.