افزایش جراحی های زیبایی در ایران و افغانستان؛ نظرات و تجربیات شما

حق نشر عکس

بر اساس گزارش انجمن بین‌المللی جراحی زیبایی، ایران با حدود ۱۷۵ هزار مورد عمل‌های جراحی و روش‌های غیرجراحی زیبایی در سال ۲۰۱۳، در میان ده کشور اول دنیا قرار گرفته است. شایعترین جراحی زیبایی در ایران، جراحی بینی است که ایران را در رتبه چهارم دنیا قرار داده است.

کوچک کردن، بزرگ کردن و بالاکشیدن پستان از جمله جراحی‌های زیبایی مورد اقبال برخی خانم‌های ایرانی در سال گذشته بوده‌اند. همچنین آقایان ایرانی نیز در سال گذشته بیش از دو هزار مورد عمل کوچک کردن پستان به دلیل گاینکوماستی (بزرگی غیر معمول پستان مردان) انجام داده اند.

به طور کلی، بعد از جراحی بینی، جراحی‌های ترمیمی با چربی یا به اصلاح پیوند چربی، شایعترین جراحی‌های زیبایی در ایران بوده است. در میان روش‌های غیرجراحی زیبایی نیز بوتاکس و مو زدایی لیزری در ایران از رایج ترین‌ها هستند.

به نظر شما چرا آمار عمل های زیبایی در ایران بالاست؟ اگر خود شما یا اطرافیانتان عمل زیبایی انجام داده اید، از تجربه خودتان بگویید. چه دلیلی موجب شد تا زیر تیغ جراحی زیبایی بروید؟

بازار جراحی پلاستیک در افغانستان هم خیلی داغ شده است و تعداد قابل توجهی از زنان برای باریک کردن بینی، شکل دادن ابروها یا کشیدن چین و چروک صورت به جراحی‌های زیبایی روی آورده‌اند. شکل دادن ابروها یا کاشت موی مصنوعی نیز در میان برخی مردان افغان شایع بوده است.

اگر شما در افغانستان زندگی می‌کنید، چه مشاهده‌ای از میزان انجام جراحی‌های زیبایی دارید؟ به نظر شما علت روند رو به افزایش جراحی‌های زیبایی در افغانستان چیست؟

اگر می‌خواهید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از راه فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا ما با شما تماس بگیریم.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.