تغییر ادبیات رییس جمهور ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، مخالفان و منتقدان مذاکرات هسته‌ای را "بزدل سیاسی" خوانده و با لحنی تند به کسانی که از شروع مذاکرات ابراز نگرانی می‌کنند گفته "خب به جهنم! بروید یک جای گرم پیدا کنید برای خودتان. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده. ما چه کار کنیم؟"

در ماه‌های گذشته بعد از شروع گفتگوهای هسته ای ایران با گروه پنج بعلاوه یک، گروهی از منتقدان در داخل با برگزاری نشست هایی نظیر "دلواپسیم" نگرانی خود را از روند گفتگوهای ایران با گروه پنج بعلاوه یک اعلام کرده اند. آیت الله خامنه ای نیز گاهی در دفاع از تیم مذاکره کننده هسته ای و گاهی با تردید و بدبینی درباره مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا اظهار نظر کرده است.

رئیس جمهور ایران با انتقاد از کسانی که به گفته وی "صرفاً به دنبال تخریب و کارشکنی هستند و مدتی است که از اتاق فکر به اتاق عملیاتی وارد شده‌اند" گفت: "بدانند که در برابر تخریب گران سکوت نمی کنیم".

به نظر شما این سخنان و نحوه بیان آنها توسط حسن روحانی چه معنایی دارد و نشانه چیست؟

موافقان حسن روحانی این حرفها را پاسخی صریح و قاطعانه به افزایش فشارها دانسته‌اند.

به نظر شما آیا آقای روحانی برای کاهش فشارها این گونه سخن گفته است؟ آیا شما سخنان آقای روحانی را ساکت کردن مخالفانش می‌دانید؟

برخی از منتقدان در مجلس ایران، حرفهای رییس جمهور ایران را "رکیک و تضعیف کننده‌ی" جایگاه ریاست جمهوری توصیف کردند.

به نظر شما نهادی مانند مجلس در نظارت بر عملکرد رییس دولت چگونه عمل کرده است؟ آیا ادبیات حسن روحانی را در مقام رییس جمهور، مناسب ارزیابی می‌کنید؟

در دوره ریاست جمهور محمود احمدی نژاد به کار بردن برخی از واژه ها از سوی او باعث شد برخی از منتقدان به او اعتراض کنند که از ادبیاتی در شان رییس جمهوری استفاده نمی‌دانند.

تاثیر اظهار نظرهای تند از سوی روسای جمهوری ایران در فضای سیاسی کشور را چه می‌دانید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@