چقدر نگران مصرف لبنیات حاوی روغن پالم در ایران هستید؟

حق نشر عکس Reuters

وزارت بهداشت ایران هفته گذشته با انتقاد از اینکه از روغن پالم یا نخل در بعضی از محصولات مثل شیر پرچرب استفاده می شود، اعلام کرد که استفاده از روغن پالم کرنل استئارین (جامد) در تمام محصولات غذایی از اول مهر ممنوع می‌شود. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، همچنین برای پنیر و خامه تولیدی و وارداتی که دارای چربی گیاهی باشند نیز مجوز بهداشتی صادر نخواهد شد.

سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان غذا و دارو نیز در این خصوص با بیانیه مشترکی، از بروز تخلف در تعدادی از واحدهای تولیدی فرآورده های لبنی پرچرب خبر دادند که با مدیریت و نظارت این دو سازمان تولید و عرضه آنها به بازار ممنوع شده است.

شما چقدر نگران سلامت لبنیات مصرفی خود هستید؟

چقدر این قبیل هشدارها را جدی می‌گیرید و چگونه از سلامت مواد غذایی که استفاده می‌کنید، مطمئن می‌شوید؟

دامداران و تولیدکننده های لبنی از یک طرف و وزارت بهداشت، وزارت صنعت و وزارت کشاورزی از سوی دیگر، مسئولیت تخلف در استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی را متوجه یکدیگر دانسته اند.

با انتشار این خبرها، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان غذا و دارو پیشتر به مردم توصیه کرده بودند که مصرف فرآورده های لبنی پرچرب را کاهش دهند. رییس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی تهران هم اخیرا از کاهش فروش لبنیات پرچرب در تهران به دلیل انتشار این اخبار خبر داده است.

به نظر شما فرایند نظارت بر کیفیت مواد غذایی باید چگونه تغییر کند که مواردی مانند استفاده از روغن پالم پیش نیاید؟

در مورد سایر مواد غذایی مصرفی خانواده خود، چقدر به محتویات آن و میزان سلامت آن اهمیت می دهید؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@