رای عدم اعتماد به وزیر دولت روحانی؛ نظرات شما

حق نشر عکس MEHR

رضا فرجی دانا در جلسه استیضاح چهارشنبه ۲۹ مرداد، با رای نمایندگان مجلس نهم از وزارت علوم برکنار شد. نمایندگان مجلس با ۱۴۵ رای در مقابل ۱۱۰ رای به فرجی دانا رای عدم اعتماد داد. در غیاب حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، شماری از اعضای کابینه، رضا فرجی دانا را در صحن مجلس همراهی می کردند. این در حالی بود که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران قبلا درخواست کرده بود به دلیل برنامه سفرش به استان اردبیل، استیضاح رضا فرجی دانا، از روز چهارشنبه، به روز سه‌شنبه منتقل شود تا بتواند در جلسه استیضاح شخصا حاضر شود.

در غیاب حسن روحانی، مجلس با مطرح کردن مواردی چون 'بی‌اخلاقی وزارت علوم در افشای بورسیه‌ها'، 'مهاجرت نخبگان'، 'کاهش رشد علمی کشور'، 'حمایت رسانه‌های خارجی از عملکرد وزیر' و 'بازگرداندن دانشجویان محروم از تحصیل' توانست رضا فرجی دانا را از تصدی وزارت علوم برکنار کند.

رضا فرجی دانا اولین وزیر کابینه آقای روحانی است که استیضاح شد. از آغاز به کار دولت حسن روحانی، محافظه‌کاران حساسیت زیادی درباره وزارت علوم نشان داده‌ بودند.

نظر شما درباره استیضاح آقای فرجی دانا چیست؟ شما موافق استیضاح او بودید یا مخالف؟

به نظر شما رای عدم اعتماد به وزیر علوم چه تاثیری بر دولت آقای روحانی خواهد گذاشت؟

حدود پنجاه نماینده مجلس طرح این استیضاح را امضا کرده‌ بودند. بازگرداندن بعضی استادان اخراج شده و دانشجویان محروم شده از تحصیل (دانشجویان ستاره‌دار) به دانشگاه‌ها، تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاه‌ها و نگرانی از رشد علمی و فناوری در دانشگاه‌ها از دلایل این استیضاح اعلام شده بود.

این در حالی است که حل مشکل دانشجویان ستاره‌دار از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بوده است. انتصاب جعفر میلی منفرد، به سمت معاون آموزشی وزیر علوم و جعفر توفیقی به سمت مشاور عالی وزیر علوم نیز از دیگر دلایل استیضاح بوده است.

به نظر شما دلایل رای عدم اعتماد به فرجی دانا چه بود؟ نمایندگان امضا کننده طرح استیضاح بیش از همه نگران چه چیزی بودند؟

با برکناری وزیر علوم از مقامش، پیامی که منتقدان دولت روحانی به او می‌دهند چیست و پاسخ روحانی چه می‌تواند باشد؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@