اشعار و میراث سیمین بهبهانی از نگاه شما

درگذشت سیمین بهبهانی، بانوی غزل و از بزرگان شعر نو معاصر فارسی، جامعه ادبیات و همین‌طور فارسی زبانان را در سراسر جهان متاثر ساخت. سیمین بهبهانی در بیست و هشتم تیر ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. او که به علت مشکلات تنفسی و قلبی در بیمارستان بستری بود، از پانزدهم مرداد در کما به سر می برد. خانم بهبهانی از اواخر دهه چهل و در اوایل دهه پنجاه خورشیدی، به همکاری با شورای موسیقی رادیو و تلویزیون ایران پرداخت و بیش از ۳۰۰ ترانه سرود که اغلب با آهنگ های آهنگسازان بزرگ دوران و خوانندگان نامدار وقت اجرا شدند. همین ترانه ها بود که اشعار او را بر لب و زبان مردم کوچه و خیابان جاری ساخت. عشق به آزادی، انسان و وطن، شعرهای او را ماندگار کرده است.

شما چقدر با سیمین بهبهانی و شعرهای او آشنا هستید؟ چه خاطراتی از شعرها و ترانه هایی که سروده است، دارید؟

فکر می کنید تأثیر سیمین بهبهانی بر ادبیات و شعر نو فارسی چه بوده است؟

شعر نو فارسی در دوران معاصر، دوران پر فراز و نشیبی را طی کرده است. شاعران نو سرایی که اشعار انتقادی می‌سرودند، قبل و بعد از انقلاب همواره از طرف دولت‌ها تحت فشار بودند و آثارشان با محدودیت و سانسور مواجه بوده است.

احمد شاملو و همین‌طور سیمین بهبهانی بارها نسبت به محدودیت‌ها و سانسورها در این حوزه، هشدار داده بودند. این ستایش از آزادی و بیان حس و عقیده حتی سیاسی، در قالب شعر نو؛ مورد اقبال بسیاری از علاقه‌مندان شعر نو معاصر فارسی قرار گرفته است.

شما چقدر اهل شعر فارسی هستید؟ به نظر شما هم اکنون جوانان چقدر به ادبیات و شعر اهمیت می‌دهند؟ به نظر شما شعر نو فارسی هم اکنون در چه مسیری به پیش می‌رود؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@