آیا دخالت‌های بشر دوستانه آمریکا در کشورهای دیگر موجه است؟

حق نشر عکس Getty

دو هفته پیش، پلیس شهر فرگوسن از شهرهای حومه سنت لوئیس آمریکا مایکل براون، یک نوجوان سیاهپوست هجده ساله و غیرمسلح را با شلیک شش گلوله کشت. این حادثه باعث اعتراض‌های دنباله‌دار تعداد زیادی از ساکنان فرگوسن بر علیه نژادپرستی پلیس شد. در طول یک هفته اعتراض‌های خشونت آمیز در این شهر یک نفر دیگر هم از سوی پلیس کشته شد. گزارش این اعتراض‌ها در رسانه‌های دنیا باعث شد برخی به پلیس و دولت آمریکا به دلیل برخورد خشونت آمیز با معترضان اعتراض کنند.

درباره برخورد با معترضان به حادثه فرگوسن چه فکر می‌کنید؟ عملکرد دولت آمریکا را در این باره چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به ناآرامی‌های فرگوسن توییت کرده است: « آمریکا نمی‌تواند به دیگر کشورها بگوید که عملکرد پلیس خود را بهبود بخشند و تجمع صلح‌آمیز داشته باشند، اگر خودش سابقه حقوق بشر روشنی نداشته باشد.»

وزارت امور خارجه ایران نیز سرکوب این اعتراضها را "نشان بارزی از نقض حقوق بشر و حقوق رنگین‌پوستان در آمریکا" دانسته است در حالیکه این کشور "سالانه گزارش های متعددی از نقض حقوق بشر در کشورها و دولت‌های مستقل منتشر می کند."

شما عملکرد آمریکا در زمینه حقوق بشر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

یکشنبه ۲۴ اوت، نیز دهمین سالگرد انتشار تصاویری از شکنجه و آزار زندانیان ابوغریب توسط نیروهای آمریکایی است.

با در نظر داشتن چنین سوابقی از نقض حقوق بشر از سوی آمریکا، آیا فکر می‌کنید دخالت‌های بشر دوستانه آمریکا در کشورهای دیگر جهان موجه است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.