آیا با حضور دستفروش‌ها در مکان‌های عمومی موافقید؟

حق نشر عکس MEHR

در تهران و خیلی از شهرهای ایران، پدیده‌ای به نام دستفروشی وجود دارد. دستفروشی شیوه‌ای خیلی قدیمی برای امرار معاش برخی بوده است. از فروختن کالاهایی روی چرخدستی تا از پهن کردن بساط دستفروشی در پیاده رو و این روزها هم که خبرها و مشاهدات حاکی از بازار گرم دستفروشان در خطوط شلوغ متروی تهران است. نداشتن سرمایه کافی برای راه انداختن یک کاسبی و داشتن یک محل کسب از دلایل اصلی روی آوردن برخی به دستفروشی است.

چه مشاهده ای از وضعیت دستفروش‌ها در شهری که شما زندگی می‌کنید، دارید؟ آیا خودتان تجربه دستفروشی داشته اید؟

غیرقابل نظارت بودن کار دستفروشان، زشت کردن چهره شهر، سد معبر و ایجاد اخلال در رفت و آمد و حتی گاهی ترافیک، از دلایل مخالفان آن است. اما برخی موافقان آن را شیوه‌ای آسان برای امرار معاش گروهی می‌دانند و فکر می‌کنند که خرید از دستفروش‌ها گاهی ارزان تر و آسان تر است.

در بسیاری از شهرها برقراری نظم در معابر عمومی و ساماندهی پدیده دستفروشی بر عهده شهرداری و مسئولان شهری است. هر از چندی اخباری مربوط به برخورد ماموران سد معبر شهرداری به ویژه شهرداری تهران با دستفروشان و توقیف کالاهای آنها منتشر می‌شود. ایجاد بازارچه و اختصاص غرفه‌های ارزان قیمت برای کسانی که سرمایه زیادی برای داشتن محل کسب ندارند، از راه حل‌هایی است که در برخی کشورهای جهان برای برخورد با پدیده دستفروشی استفاده می شود.

آیا با حضور دستفروش‌ها در مکان‌های عمومی موافقید؟ آیا خود شما از آنها خرید می‌کنید؟

عملکرد شهرداری و مسئولان شهرتان را در ساماندهی یا برخورد با دستفروشان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در خطوط متروی تهران دستفروشی رواج دارد و از لوازم آرایش گرفته تا لباس زیر در شلوغی واگن‌های مترو خرید و فروش می‌شود. پس از آنکه در بهمن ماه سال گذشته خبری مبنی بر اینکه یکی از دستفروشان مترو تهران پس از اینکه ماموران وسایلش را گرفتند خودش را زیر مترو انداخت و خودکشی کرد، مسئولان مترو مرتب از بلندگو اعلام می‌کنند که مسافران از خرید کردن از دستفروشان خودداری کنند.

شما چه تجربه‌ای از دستفروشان مترو تهران دارید؟

می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌های خودتان را از پدیده دستفروشی در محل زندگی‌تان بهshoma@bbc.co.uk ایمیل کنید یا به صفحه شاهد عینی بفرستید.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.