حاضرید برای کمک به خیریه یک سطل آب یخ روی سرتان بریزید؟

Image caption عکس: از صفحه فیسبوک ابی، خواننده ایرانی

در یکی دو هفته گذشته یک کمپین خیریه در شبکه‌ اجتماعی فیس بوک فراگیر شد که شخصیت‌های معروف از جمله هنرمندان، سیاستمداران و ورزشکاران ویدئوهایی از خالی کردن یک سطل آب یخ روی سرشان منتشر کردند. در مدت کوتاهی هزاران نفر در همه جای دنیا به این کمپین خیریه پیوستند و دامنه آن به هنرمندان و ورزشکاران ایرانی نیز رسید. هدف این کمپین جلب افکار عمومی به بیماری اختلال عصب‌های حرکتی "ای ال اس" و جمع آوری کمک مالی برای تحقیقات روی این بیماری است. با وجود همراه شدن بسیاری از مردم با این کمپین، انتقادهای زیادی نیز به آن شده، از جمله اینکه بسیاری از افراد شرکت کننده در "چالش سطل آب یخ"، صرفا آن را به عنوان یک بازی انجام می‌دهند، آگاهی‌رسانی درباره بیماری ای ال اس نمی‌کنند و بعضی حتی به خیریه ای ال اس کمک نمی‌کنند.

نظر شما درباره چالش سطل آب یخ چیست؟ اگر شما به این چالش دعوت شوید آیا حاضرید در آن شرکت کنید؟

شما فکر می‌کنید این کمپین چقدر توانسته به هدف خود برای جمع آوری کمک مالی و آگاهی درباره بیماری ای ال اس برسد؟

کمپین سطل آب یخ تنها نمونه از انجام کارهای خلاقانه برای جمع‌آوری خیریه نیست و برای مثال هر سال در بسیاری از شهرهای دنیا مردم در ماراتن‌های عمومی شرکت می‌کنند تا برای خیریه‌های مختلف کمک مالی جمع کنند. اما شاید بتوان کمپین سطل آب یخ را از معدود مواردی به حساب آورد که تا این اندازه فراگیر شده و مردم و شخصیت‌های معروف جلوی دوربین میزان کمک خود را اعلام می‌کنند.

به نظر شما اعلام عمومی کمک به خیریه چه تاثیری بر جامعه و گسترش آن امر خیر می‌تواند داشته باشد؟

آیا مشارکت شخصیت‌های مشهور می‌تواند اعتماد شما را به یک موسسه خیریه بیشتر کند؟

برخی از منتقدان، انجام این نوع فعالیت‌ها برای جلب کمک یا توجه مردم را صرفا نمایشی کردن آن عمل خیریه می‌دانند و اعتراض می‌کنند که این کار صرفا ساده‌سازی مسئله است و کمک چندانی به اهداف آن خیریه‌ها نمی‌کند.

شما با دیدن این نوع کمپین‌ها و تبلیغاتشان، چقدر ترغیب به مشارکت و کمک به خیریه‌ها می‌شوید؟

نقش شبکه‌های اجتماعی را در گسترش و ترویج کارهای خیریه چه می‌دانید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.