نقش کردها در تحولات اخیر منطقه؛ نظرهای شما

حق نشر عکس

در پی تشدید فعالیت ها و پیشروی های گروه "دولت اسلامی" (داعش سابق) در عراق، آمریکا اعلام کرد آماده است به دولت عراق برای رفع این مشکل کمک کند، اما نیروی نظامی اش را درگیر جنگ نمی کند. اما زمانی که مسیر حرکت شبه‌نظامیان دولت اسلامی به سمت اقلیم کردستان عراق تغییر کرد، نیروی هوایی آمریکا وارد عمل شد و به بمباران مواضع شبه‌نظامیان پرداخت. از روزهای پایانی مرداد ماه، پیشمرگه‌های کرد با پشتیبانی جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی، وارد جنگ با نیروهای "دولت اسلامی" شدند.

ارزیابی شما از عملکرد کردها در وقایع اخیر در عراق چیست؟

به نظر شما پشتیبانی نظامی آمریکا از نیروهای دولت خودگردان کردستان عراق، چه تاثیری در وضعیت کردها داشته است؟

نیروهای آمریکایی، در کنار پشتیبانی هوایی از پیشمرگه‌های کرد، مستشاران نظامی و نیروهای ویژه خود را هم به اقلیم کردستان عراق اعزام کرده‌اند. مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگردان کردستان عراق هم به تازگی از جامعه جهانی خواسته به کردهای عراق کمک تسلیحاتی بیشتری برسانند.

فکر می‌کنید این کمک نظامی آمریکا بر آینده سیاسی منطقه چه تاثیری خواهد داشت؟ آیا این کمک‌ها به امن‌تر شدن منطقه کمک می‌کند یا به ناامنی‌ها دامن می‌زند؟

در سال‌های اخیر گرایش سیاسی سران کرد برای حفظ حمایت ایالات متحده و سفر سال گذشته مسعود بارزانی، رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق، به ترکیه بحث‌های زیادی را درباره چرخش سیاسی کردها مطرح کرده است.

به نظر شما آیا مواضع سیاسی کردها در حوزه سیاست بین‌الملل در حال تغییر است؟

فکر می‌کنید گرایش‌های سیاسی سران اقلیم کردستان عراق تا چه اندازه به دیدگاه‌های کردهای دیگر کشورهای منطقه نزدیک است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.