آتش بس نامحدود در غزه و نظرات شما

حق نشر عکس AP

سرانجام پس از پنجاه روز درگیری میان ارتش اسرائیل و نیروهای نظامی حماس در غزه، دو طرف با پادرمیانی مصر به توافق آتش بس نامحدود دست یافتند.

اسرائیل و فلسطینیان توافق کرده‌اند که مرز غزه با اسرائیل و مصر باز شود، نظارت بر گذرگاه مرزی رفح میان مصر و غزه به عهده نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین گذاشته شود؛ اسرائیل محاصره اقتصادی این منطقه را متوقف کند و مواد غذایی، دارو و مصالح ساختمانی بدون محدودیت وارد غزه شود. از دیگر مفاد این توافق این است که حماس پرتاب موشک به اسرائیل، حفر تونل‌های مرزی و عملیات خشونت آمیز علیه شهروندان اسرائیلی را متوقف کند.

نظر شما در باره این آتش بس چیست؟ فکر می‌کنید دو طرف چه دستاوردهایی از این توافق داشته‌اند؟

مردم غزه به دنبال اعلام آتش بس نامحدود، در خیابان‌ها جشن گرفتند و مقامات حماس این آتش بس را یک پیروزی برای مردم فلسطین خوانده‌اند. اسرائیل هم می‌گوید به هدفش رسیده، پرتاب موشک به خاک خود را متوقف کرده و تونل‌های حماس را که راهی برای نفوذ شبه نظامیان به اسرائیل بود، نابود کرده است.

این جنگ پنجاه روزه، تلفات زیادی به دو طرف، به ویژه مردم غزه وارد کرد و خسارات زیادی برجای گذاشت.

به نظر شما آیا این جنگ، برنده‌ای داشته است؟ فکر می‌کنید توافق به دست آمده، ارزش خسارت‌های جانی و مالی را داشت که دو طرف متحمل شدند؟

قرار است مقامات اسرائیل و فلسطین حدود یک ماه دیگر در قاهره درباره جزئیات بیشتر این توافق نامه به طور غیر مستقیم مذاکره کنند، جزئیاتی مانند آزادی زندانیان فلسطینی، خلع سلاح شبه نظامیان در غزه و ساخت بندر و فرودگاه برای این منطقه. در گذشته هم مقامات فلسطینی و اسرائیلی با آتش بس موافقت کرده بودند اما هر بار یکی از طرفین به وعده هایش عمل نکرد و آتش بس دوام نیاورد.

آیا فکر می‌کنید این بار دوام آتش بس طولانی خواهد بود؟ به نظر شما آتش بس این دوره با دفعات پیش چه تفاوتی دارد؟ آیا این آتش بس را آغازی برای صلح پایدار بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌دانید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.