"سوء‌تغذیه" و "فقر غذایی" در ایران؛ مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان ایران اعلام کرده است که پنج استان کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خوزستان با "سوء تغذیه و ناامنی غذایی" مواجه هستند. مطالعات و بررسی های وزارت بهداشت نشان میدهد با اینکه شاخص‌های کم‌ وزنی و کوتاه قدی در سطح کشور در بازه زمانی سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۹ به طور کل کاهش قابل قبولی یافته است اما "کمبود ریزمغذی ها، آهن، انواع ویتامین به ویژه در کودکان دو تا پنج سال، دانش آموزان و زنان باردار این پنج استان رو به افزایش است" و "میانگین کوتاهی قد در برخی از این استان ها بین دو تا سه برابر شاخص کشوری است."

وضعیت تغذیه میان خردسالان و بزرگسالان در جایی که شما زندگی می‌کنید چگونه است؟ به نظر شما میزان مصرف پروتئین و ویتامین چقدر به وضعیت معیشتی یا به فرهنگ تغذیه مردم هر منطقه مرتبط است؟

وزارت بهداشت و درمان ایران درنظر دارد برای کاهش معضل امنیت غذایی، از شروع سال تحصیلی، مکمل‌های حاوی ویتامین دی را بین دانش آموزان توزیع کند. اولویت این برنامه، با استان‌های محروم و مناطقی است که از نظر تغذیه ناامن خوانده می‌شود. توزیع شیر در مدارس و اضافه کردن برخی مکمل‌های غذایی مانند ویتامین دی به آرد و نان، از دیگر برنامه های وزارت بهداشت برای "پیشگیری از سوء تغذیه" اعلام شده است. از سوی دیگر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم برنامه توزیع سبد کالا را با هدف مبارزه با "سوء تغذیه، حمایت غذایی و مبارزه با فقر" شروع کرده، که با هزینه ۲ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان، ۴ بار در سال اجرا می شود.

به نظر شما دولت و خانواده‌ها برای مبارزه با سوء تغذیه چه اقداماتی باید انجام دهند؟ شما از چه طریقی می‌توانید آگاهی لازم را در زمینه رژیم غذایی خود به دست آورید؟

شواهد علمی نشان می‌دهد که تغذیه سالم یعنی الگویی غذایی که در آن تغذیه از موادی باشد که مسقیماً از طبیعت به‌دست آمده، غذاهای فرآوری شده به حداقل برسد بیشتر آن گیاهی باشد، و مواد حیوانی آن از حیواناتی گرفته شده باشد که خود غذاهای طبیعی مصرف کرده باشند. در این الگوی غذایی، همچنین بر مصرف غذاهای دارای ویتامین و پروتئین تاکید می‌شود.

رژیم غذایی شما چیست؟ آیا وعده‌های غذایی‌تان را با برنامه‌ انتخاب می‌کنید یا فقط برای رفع گرسنگی پای سفره غذا می‌نشینید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.