تأثیر توسعه اینترنت پرسرعت شبکه‌های موبایل در ایران؛ نظرات شما

خدمات اینترنتی نسل سوم و چهارم یا 3G و 4G، امکان انتقال سریع تر داده های اینترنتی در تلفن های همراه و مشاهده آسان تر تصاویر و فیلم‌ها را برای کاربران فراهم می کند. این امکان کاربران را قادر می‌سازد تا از طیف وسیع‌تری از اپلیکیشن‌های ارتباطی مثلا برای ارتباط ویدیویی همزمان با مخاطب استفاده کنند.

خبرگزاری های ایران گزارش می دهند که مجوز نسل سوم و چهارم خدمات اینترنتی روی تلفن همراه به شرکت های ایرانسل و همراه اول داده شده است. وزارت مخابرات دولت حسن روحانی برای توسعه این خدمات برنامه ‌هایی از جمله فعال کردن اپراتور چهارم، گسترش فیبر نوری و افزایش پهنای باند اینترنت را در دست اجرا دارد.

شما و اطرافیان‌تان چه استفاده هایی از اینترنت موبایل تان می کنید؟ آیا از خدماتی که هم اکنون دریافت می کنید و هزینه آن راضی هستید؟

حسن روحانی، روز دوشنبه 10 شهریور گفت: از از زمانی که یک مومن رادیو را در قفسه می‌گذاشت گذشته‌ایم و با وجود "فضای آلوده" برای نسل جوان، نمی‌توان دروازه‌های دنیا را به روی آن‌ها بست، بلکه باید با "ماسک قوی" در برابر این آلودگی ایستاد.

آقای روحانی پیشتر نیز در پاسخ به خبرنگاری که درباره اینترنت پرسرعت (3G) و مخالفت بعضی منتقدان و روحانیون با آن پرسیده بود گفت: "دولت او تلاش دارد اینترنت پرسرعت را ایجاد کند، هرچند در این‌باره شورای عالی فناوری مجازی تصمیم خواهد گرفت."

این در حالی است که پیشتر محمدحسن انتظاری، دبیر شورای عالی فضای مجازی، با دفاع از ایجاد محدودیت بر خدمات اینترنتی گفته بود که "بحث‌های فیلترینگ و پالایش پهنای باند یک مبحث حاکمیتی است." با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و وعده‌های مقام‌های دولت، امیدواری‌های برای رفع برخی از این محدودیت‌ها ایجاد شده اما تاکنون تغییری به وجود نیامده است.

به نظر شما داشتن اینترنت پرسرعت بر روی موبایل، چه تاثیری بر زندگی شما، اقتصاد، جامعه و جریان اطلاع رسانی می تواند داشته باشد؟ شما موافق گسترش اینترنت پرسرعت هستید یا منتقد آن؟ چرا؟

به تازگی، آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتای "جمعی از فعالان فضای مجازی" که نگران "تضعیف بنیان خانواده و جاسوسی" و "امنیت اخلاقی و روانی" کاربران خدمات اینترنتی پرسرعت بودند، طی فتوایی اینترنت پر سرعت را "بر خلاف شرع و موازین اخلاقی و انسانی" اعلام کرده است. او دلایل "غیرشرعی" بودن خدمات نسل سوم و بالاتر را تبعاتی همچون "دسترسی جوانان و حتی نوجوانان به مطالب و فیلم‌ها و عکس‌های آلوده و فیلم‌هایی که ضدیت با اخلاق و عقاید اسلامی دارد"، دانسته است. البته این مرجع تقلید شیعه چند روز پس از این اظهار نظر گفت که سخنانش در این باره تحریف شده و افزود: "آدم بی عقل مخالف پیشرفت و تکنولوژی است. ما می‌گوییم این آب آلوده غیر بهداشتی به نام نسل سوم اینترنت را تصفیه کنید تا آب بهداشتی شود و در اختیار بگذارید تا همه از آن استفاده کنند و کسی مخالف آن نیست".

نظرتان درباره فتوای آیت الله مکارم شیرازی چیست؟ فکر می کنید این فتوا چه تاثیری بر طرح های مربوط به توسعه اینترنت پرسرعت در ایران دارد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.