'ممنوعیت حضور زنان در کافی‌شاپ‌ها'؛ نظرات شما

حق نشر عکس ISNA
Image caption تماشای بازی ایران و آرژانتین در جام جهانی امسال در کافی‌شاپی در تهران

رییس پلیس اماکن در ایران به تازگی اشتغال و تردد زنان را در کافی‌شاپ‌ها و قهوه خانه ها ممنوع اعلام کرده است. خلیل هلالی همچنین گفته است که "با وجودیکه طبق قانون زنان می‌توانند تقاضای اخذ پروانه کسب قهوه‌خانه کنند ولی باید مردانی را به عنوان مباشر خود در این اماکن معرفی کنند" چون "طبق قانون، تردد و اشتغال زنان حتی اگر صاحب پروانه کسب هم باشند در قهوه‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها ممنوع است." این در حالیست که بر اساس قانون اساسی ایران زنان و مردان در اشتغال حق و حقوق برابر دارند.

نظر شما درباره چنین مقرراتی چیست؟ به نظر شما دلیل وضع این مقررات چیست؟ این دستورالعمل‌ها را چقدر قابل اجرا می‌دانید؟ منع زنان از اشتغال یا تردد در کافی‌شاپ‌ها چه تاثیری بر کسب و کار یا فضای کافی‌شاپ‌ها و قهوه خانه‌ها خواهد داشت؟

بحث ممنوعیت کار زنان در کافی‌شاپ‌ها و قهوه خانه‌ها در حالی مطرح شده که در ماه‌های گذشته موضوعاتی مانند ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها، بحث تفکیک جنسیتی زنان در شهرداری تهران، برخی فضاهای شهری و دانشگاه‌های ایران، بسیار واکنش برانگیز بوده است. منتقدان این ممنوعیت ها را مصداق بارز تبعیض جنسیتی می‌دانند اما برخی موافقان می گویند چنین قوانینی به حفظ سلامت زنان و خانواده ها کمک می کند.

آیا شما این ممنوعیت‌ها را مصداق تبعیض جنسیتی می‌دانید؟ تبعات اعمال چنین ممنوعیت‌هایی چیست؟

اگر شما هم از اشتغال در کافی شاپ‌ها یا قهوه خانه ها تجربه یا مشاهده‌ای دارید، تجربه خودتان را با دیگران در میان بگذارید.

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@