طرح تازه برای رفع بن بست انتخاباتی افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

بحران سیاسی افغانستان با توقف گفتگوهای سیاسی درباره تشکیل دولت وحدت ملی بالا گرفته است. تنها میانجی این مناقشه یعنی آمریکا هم معاون وزیر خارجه اش را به کابل فرستاده تا بلکه بتواند یک‌بار دیگر گره انتخابات افغانستان را باز کند. در تازه ترین تحول، تیم عبدالله عبدالله اعلام کرده که طرحی از سوی تیم اشرف غنی احمد زی پیشنهاد شده که بر اساس آن یک رئیس اجرایی، ریاست کابینه را بر عهده خواهد داشت و پست‌های کلیدی امنیتی به طور مساوی بین دو تیم تقسیم می شود. تا این لحظه تیم آقای احمد زی در این باره در رسانه ها اظهار نظری نکرده است.

شما درباره این طرح تازه چه فکر می کنید؟ آیا این طرح می تواند راه حلی برای خروج از بن بست انتخاباتی افغانستان باشد؟ در صورت نهایی شدن این طرح، فکر می کنید چقدر قابلیت اجرایی داشته باشد؟

تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، که متعقد به بروز تقلب گسترده در دور دوم انتخابات است، تا پیش از طرح این پیشنهاد تازه تهدید کرده بود که اگر به خواسته های این تیم در زمینه ابطال آرای تقلبی و تشکیل دولت وحدت ملی توجه نشود، روند بازشماری و اشتراک قدرت را ترک می کند. اما ظاهرا همزمان با طرح این پیشنهاد تازه، صبح امروز مشاور باراک اوباما، با عبدالله دیدار کرده و به دنبال آن، هر دو نامزد و حامد کرزی، رئیس جمهوری، در ارگ دیدار و گفتگو کرده اند.

به نظر شما، آمریکا که در دو نوبت توانست دست دو نامزد انتخابات را در دست هم بگذارد، آیا این بار هم موفق خواهد شد این بن‌بست را بشکند؟

تیم اشرف غنی احمدزی ستاد انتخاباتی رقیبش را زیاده خواهی متهم کرده و تهدید تیم عبدالله به ترک روند گفت‌وگو ها برای تشکیل دولت وحدت ملی را "عجولانه" خوانده است. تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله تهدید کرده در صورتی که مجبور شود روند سیاسی موجود را ترک کند، دست به راه‌اندازی حرکت‌های اعتراضی سبز و نارنجی خواهد زد.

شما درباره تهدید عبدالله عبدالله برای اعتراض‌های خیابانی چه فکر می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.