چرا "خصوصیات بارز" آیت الله خمینی بر روی اینترنت فراگیر شد؟ نظرات شما

حق نشر عکس Mehr

مدتی است که در رسانه‌های اجتماعی به خصوص برخی اپلیکیشن‌های موبایل مانند «واتس آپ» یا «وایبر» جوک‌هایی درباره خصوصیات اخلاقی آیت الله خمینی دست به دست می‌شود. واکنش سیاستمداران و فعالان سیاسی به انتشار این جوک‌ها متفاوت بوده است.

برخی از محافظه‌کاران معتقدند که این شوخی‌ها را افراد ضد انقلاب در شبکه‌های اجتماعی سازماندهی می‌کنند. آنها انتشار این مطالب از طریق اینترنت را گواهی برای لزوم محدود کردن دسترسی کاربران به اینترنت می‌دانند.

گروهی از اصلاح‌طلبان هم معتقدند این جوک‌ها خودجوش شکل نگرفته است. آنها انتشار این جوک‌ها را ترفند تندروهای مخالف دولت می‌دانند تا دلیلی داشته باشند برای بازخواست از دولت و توجیه فیلتر کردن اینترنت و اپلیکیشن‌هایی مانند وایبر.

به نظر شما فراگیر شدن این جوک‌ها نشانه چیست؟ آیا فکر می‌کنید افراد یا گروهی این جوک‌ها را با هدف خاصی طراحی و منتشر کرده‌اند؟

این اولین بار نیست که جوک‌هایی درباره شخصیت‌های مورد تایید حکومت در میان مردم دست به دست می‌شود. مدتهاست جوک‌هایی درباره علی شریعتی یا احمد جنتی هم به خصوص در فضای مجازی و بر روی تلفن‌های همراه هوشمند منتشر می‌شوند.

آیا شما هم از اینگونه جوک‌ها دریافت کرده‌اید؟ به نظر شما چقدر انتشار این مطالب فراگیر بوده است؟

آیا فکر می‌کنید استفاده از تکنولوژی مانند تلفن‌های همراه هوشمند و اپلیکشن‌هایی مانند «واتس آپ» و «وایبر» در انتشار این شوخی‌ها موثر بوده است؟

پلیس ایران هم به تازگی هشدار داده است که انتشار این جوک‌ها در شبکه‌های اجتماعی اقدامی مجرمانه است و با کسانی‌که این جوک‌ها را منتشر می‌کنند برخورد خواهد کرد.

آیا فکر می‌کنید مجرمانه دانستن اینگونه جوک‌ها از انتشار آنها جلوگیری می‌کند؟ نظر شما درباره مجرمانه بودن انتشار این جوک‌ها چیست؟

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.