نظر شما درباره 'همکاری نظامی ایران و آمریکا' در عراق چیست؟

حق نشر عکس AFP

بر اساس گزارش‌هایی که به بی بی سی فارسی رسیده، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اجازه داده است که مقام‌های نظامی ایران با مقام‌های نظامی آمریکا در عراق دیداری داشته باشند. این خبری بود که مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران آن را تکذیب کرد و گفت که مواضع ایران پیش از این اعلام شده است. پیشتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در یک مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران داخلی و خارجی گفته بود ایران در صورت درخواست عراق برای حل بحران داعش، همکاری با آمریکا را در نظر خواهد گرفت.

در واکنش به انتشار این خبر، کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان، هم توییت کرده بود که فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق، در مصاحبه با او تایید کرده است که این همکاری میان ایران و آمریکا در جریان است.

شما چقدر موافق همکاری نظامی ایران و آمریکا برای مقابله با شبه نظامیان "گروه "دولت اسلامی"هستید؟

به نظر شما تاثیر همکاری نزدیک ایران و آمریکا در مقابله با "گروه دولت اسلامی" چه خواهد بود؟

چند روز پیش از انتشار این خبر، گزارش‌های متعددی درباره حضور قاسم سلیمانی، فرمانده واحد برون مرزی سپاه پاسداران ایران ( سپاه قدس)، در عراق منتشر شده است. در شبکه‌های اجتماعی، هم‌زمان با نبرد شبه‌نظامیان عمدتا شیعه برای بازپس گرفتن شهر ترکمان‌نشین آمرلی، تصاویر و فیلمی منسوب به آقای سلیمانی در شمال عراق منتشر شد که گفته می‌شود اخیرا گرفته شده است.

پیش‌تر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، نیز در نشست خبری مشترکی با جواد ظریف وزیر خارجه ایران تاکید کرده بود که "ما درخواست کمک کردیم و ایران جزو اولین کشورهایی بود که برای ما سلاح فرستاد." آقای ظریف هم با تایید این مطلب تاکید کرده بود که ایران در عراق حضور نظامی ندارد.

شما به طور کلی چقدر موافق "حضور نظامی ایران" در عراق هستید؟ فکر می کنید ایران چه نقشی می تواند در بازگرداندن آرامش به منطقه ایفا کند؟

ایران و آمریکا پیش‌تر هم در جریان جنگ آمریکا علیه طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان همکاری داشتند. در ماه‌های اخیر ایران و آمریکا چند بار درباره پرونده هسته‌ای ایران بر سر میز مذاکره نشسته‌اند. ایران و آمریکا هر دو شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی را خطری جدی برای منطقه می‌دانند.

به نظر شما آیا همکاری ایران و آمریکا در مقابله با دشمن مشترک، می‌تواند به بهبود رابطه میان این دو کشور بیانجامد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.