تجاوز گروهی به چهار زن در افغانستان؛ نظرات شما

هفته گذشته ده فرد مسلح که گفته می‌شود لباس پلیس به تن داشتند، مسافران دو خودرو را که از پغمان در نزدیکی کابل به سمت پایتخت در حرکت بودند، پیاده کرده و علاوه بر سرقت پول و اشیاء قیمتی همراه‌شان، به چهار زن که در جمع این مسافران بودند، به صورت گروهی تجاوز کردند. گفته شده است که به یکی از این قربانیان که یک دختر ١٨ ساله است، بیشتر از ١٠ بار تجاوز شده است.

به نظر شما ریشه و علت وقوع چنین جرایمی در افغانستان چیست؟ آیا زنان افغان از امنیت کامل برای گشت و گذار و حضور در جامعه برخوردارند؟ وقوع این حادثه چه تاثیری بر حس امنیت اجتماعی شما به عنوان یک زن گذاشته است؟

حادثه تجاوز گروهی به این چهار زن، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های افغانستان و شبکه‌های اجتماعی داشته و با واکنش خشم‌آلود مردم این کشور روبرو شده است، تا جایی که بسیاری از فعالان جامعه مدنی و حقوق زنان، خواهان اعدام عاملان این حادثه شده‌اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز گفته است که هرچند او همواره با مجازات اعدام مخالفت کرده، ولی در این مورد شخصا خواستار اعدام آنها شده و در صورت صدور چنین حکمی از سوی دادگاه، در امضای آن تعلل نخواهد کرد.

تا کنون هفت تن از متهمان دستگیر شده‌اند و دادستانی کل افغانستان گفته است که پرونده این هفت نفر را همراه با درخواست حکم اعدام به دادگاه فرستاده است.

به نظر شما عملکرد نهادهای امنیتی در این ماجرا چگونه بوده است؟ آیا از روند بررسی پرونده متهمان این حادثه راضی هستید؟ دولت افغانستان و نهادهای امنیتی این کشور، چه راه‌کارهای دیگری برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در اختیار دارند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.