ترویج افراط‌گرایی مذهبی توسط گروه 'دولت اسلامی'؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس AP

در ماه های اخیر، پیشروی‌های سریع شبه نظامیان گروه "دولت اسلامی" که ابتدا خود را "دولت اسلامی عراق و شام" یا داعش معرفی می‌کردند، بسیاری را غافلگیر کرد. این گروه منطقه ای حدود یکصد هزار کیلومتر مربع، معادل کشور اردن، را در دو کشور مهم خاورمیانه در کنترل خود گرفته و بین ده تا بیست هزار نیروی انسانی دارد. برخی گزارش ها دارایی این گروه را حدود دو میلیارد دلار و بیشتر برآورد کرده و آن را ثروتمندترین گروه پیکارجوی اسلام‌گرا دانسته اند.

آمریکا این گروه را "تهدیدی جدی" می داند و روز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از کشورهای عرب خاورمیانه خواسته است که تلاش‌های خود را برای مقابله با این گروه و افراط‌گرایی افزایش دهند.

نظر شما درباره علت و آینده حضور شبه نظامیان دولت اسلامی در کشورهای خاورمیانه چیست؟

چه پیش بینی از وضعیت امنیتی و سیاسی خاورمیانه دارید؟

گروه شبه نظامیان دولت اسلامی همچنین تبلیغات گسترده ای را در سراسر جهان و در فضای اینترنت به راه انداخته است و در سراسر جهان سعی در جذب نیرو دارد. حضور تعداد قابل توجهی از شهروندان آمریکایی و اروپایی در میان نیروهای این گروه حاکی از وسعت فعالیت آنهاست. برآورد شده است که دستکم پانصد نفر از بریتانیا در سوریه و عراق و به این گروه پیوسته‌اند.

مقامات بریتانیا از اینکه بازگشت این افراد به بریتانیا باعث افزایش حملات تروریستی شود، ابراز نگرانی کرده اند. لهجه بریتانیایی شخصی که دو آمریکایی را در مقابل دوربین گردن زد، بر نگرانی ها درباره حضور اتباع بریتانیا در عراق و سوریه افزوده است.

یک روزنامه نگار فرانسوی که ۱۰ ماه در سوریه در اسارت این گروه بوده است، می گوید یکی از زندانبان‌ها و شکنجه گران او یک مرد فرانسوی بوده است. بنا به گفته دادستانی فرانسه، او به مدت پنج سال تا سال ۲۰۱۲ میلادی به جرم دزدی در فرانسه زندانی بود. در زندان گفته می‌‌شد که او تحت تاثیر اسلام‌گرایان افراطی قرار گرفته است.

به نظر شما چرا این گروه توانسته افرادی را از کشورهای خارج از منطقه با خود همراه کند؟

مشاهدات شما از فعالیت این گروه و طرفدارانش در محلی که زندگی می کنید، چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.