روز جهانی پیش‌گیری از خودکشی؛ نظرات شما

حق نشر عکس Thinkstock

دهم سپتامبر امسال به عنوان روز جهانی پیش‌گیری از خودکشی نامگذاری شده است.

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که هر ٤٠ ثانیه یک نفر در جهان، به دلیل اقدام به خودکشی، جان خود را از دست می‌دهد. خودکشی دومین عامل اصلی مرگ در میان افراد ١٥ تا ٢٩ ساله است و سالانه جان بیش از ٨٠٠ هزار نفر را در سرتاسر دنیا می‌گیرد. این در حالی است که آمار سالانه اقدام به خودکشی در جهان، چندین برابر این رقم است.

٧٥ درصد موارد خودکشی در کشورهای با درآمد سرانه پایین و متوسط اتفاق می‌افتد.

سازمان پزشکی قانونی ایران نیز گفته است که آمار خودکشی در این کشور، در چهارماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش، دو درصد افزایش یافته است.

به نظر شما دلیل آمار بالای خودکشی در جهان چیست؟ آیا خودکشی در جامعه‌ای که شما زندگی می‌کنید، زیاد اتفاق می‌افتد؟ آیا در میان دوستان و اطرافیان شما کسی هست که دست به خودکشی زده باشد؟ علت این اقدام او چه بوده است؟

سازمان بهداشت جهانی، به تازگی اولین گزارش خود درباره خودکشی را با عنوان "جلوگیری از خودکشی؛ نیاز به اقدام جهانی" منتشر کرده است. در این گزارش آمده که "خودکشی قابل پیش‌گیری است". سازمان بهداشت جهانی گفته است که هدف از انتشار این گزارش، بالابردن سطح توجه جهانی به این مساله و تشویق کشورها برای تدوین سیاست‌های موثر و فراگیر برای مقابله با آن بوده است.

این گزارش راه‌کارهایی را نیز برای پیشگیری از خودکشی و کمک به افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند ارائه کرده است؛ از جمله محدود شدن دسترسی به برخی از داروهای خاص و اسلحه گرم، حمایت روانی و تاکید بر نقش جامعه و خانواده‌ها در حمایت از این افراد.

به نظر شما دولت و جامعه، چه نقشی در پایین آمدن آمار خودکشی دارند؟ آیا کمک‌های لازم برای کسانی که در خطر خودکشی هستند، در جامعه شما مهیا است؟ خدمات حمایتی برای کسانی که اقدام به خودکشی ناموفق کرده‌اند چطور؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.