وضعیت ابتلا به سرطان در ایران؛ مشاهدات و تجربیات شما

حق نشر عکس SPL

بر اساس گزارشی که به تازگی در ایران منتشر شده است، سالانه ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در ایران ثبت می‌شود و حدود ۵۵ هزار نفر در اثر آن جان خود را از دست می‌دهند. رضا ملک زاده، از معاونین وزارت بهداشت ایران گفته است که بر اساس آمارهای معتبر، میزان بروز سرطان در ایران کمتر از کشورهای دیگر است اما در ایران هم مانند سایر کشورهای در حال توسعه در بیست سال آینده شاهد افزایش ۸۰ درصدی رشد سرطان خواهیم بود.

ایرج حریرچی از دیگر معاونان وزارت بهداشت پیش بینی کرده که موارد ابتلا به سرطان در ایران در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده حدود دو برابر خواهد شد.

بر اساس این گزارش کشنده‌ترین سرطان در ایران سرطان معده است و سرطان ریه، پستان، روده بزرگ، معده و پروستات، پنج سرطان شایع در ایران هستند.

مشاهدات شما از میزان ابتلا به سرطان در ایران چیست؟ آیا شما یا اطرافیانتان ابتلا به این بیماری را تجربه کرده‌اید؟

آنچه که بیش از هر چیز در درمان این بیماری موثر است، شناخت سریع و به موقع این بیماری است و به همین دلیل امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، مقامات بهداشتی از طرق مختلف، حتی در تبلیغات خیابانی یا رسانه‌ ای علائم رایج در انواع سرطان را اعلام می‌کنند و از مردم می‌خواهند که در صورت مشاهده این علائم با پزشک تماس بگیرند.

شما چقدر درباره این نوع بیماری اطلاعات دارید؟ نحوه آگاهی رسانی درباره سرطان در جایی که زندگی می‌کنید، چگونه است؟

خود شما چقدر به علائمی که ممکن است نشانه سرطان باشد، اهمیت می‌دهید؟

علی اکبر سیاری، یکی دیگر از معاونان وزیر بهداشت، تأکید کرده است که با رعایت موارد ساده و جدی گرفتن علائم، می‌توان از بروز نوع این بیماری پیشگیری کرد یا در مراحل اولیه ابتلا، آن را شناسایی کرد. او همچنین گفته در حالی که سالانه هشت هزار میلیارد تومان برای درمان سرطان در ایران هزینه می شود، برای کنترل و پیشگیری "به خوبی برنامه ریزی نمی کنیم و عملکرد مناسبی نداریم." در سال های اخیر مبتلایان و خانواده‌های آنها بارها از گرانی و مشکلات تهیه دارو برای درمان سرطان شکایت کرده اند.

بر اساس مشاهدات شما، روند درمان و هزینه‌ها و قیمت داروها در حال حاضر در ایران چطور است؟

چنانچه شما یا نزدیکانتان مبتلا به سرطان هستید، آیا حمایت کافی از طرف دولت دریافت می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.