بن‌بست سیاسی افغانستان با اعلام نتیجه انتخابات حل می‌شود، یا توافق سیاسی؟

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان رای نهایی اش را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است. ستار سعادت، رئیس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی افغانستان گفت حالا کمیسیون انتخابات، 24 ساعت فرصت دارد نتیجه دور دوم انتخابات را اعلام کند.

این درحالی‌ست که علیرغم تاکید تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی بر اعلام نتایج انتخابات، تیم عبدالله عبدالله، دور دوم انتخابات و روند بررسی آرا را بی اعتبار می داند و تاکید دارد که اعتبار دولت وحدت ملی که قرار است تشکیل شود، به توافق سیاسی دو نامزد است، نه نتیجه انتخابات.

شما حق را به کدام طرف می دهید؟ ترجیح می‌دهید نتایج انتخابات اعلام شود و دولت وحدت ملی بر اساس نتایج این انتخابات تشکیل شود، یا معتقدید اعتبار توافق دو نامزد، مهمتر است نتیجه انتخابات است؟

گفتگوها و چانه‌زنی های دو تیم انتخاباتی همچنان ادامه دارد ولی دو طرف تاکنون به حدی کوتاه نیآمده‌اند که توافق سیاسی رقم بخورد. عبدالله عبدالله، رقیبش اشرف غنی احمدزی را متهم می کند با "تقلب گسترده سازمان‌یافته" توانسته در دور دوم انتخابات بر او پیشی بگیرد. اما آقای احمدزی می گوید مشروعیت دولت آینده از نتیجه انتخابات می آید.

گره کور توافق سیاسی برای پایان این بن بست انتخاباتی، جایگاه رئیس اجرایی در دولت آینده است. آقای احمدزی می‌ گوید رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی، رئیس کابینه است، و رئیس اجرایی که قرار است در دولت وحدت ملی ایجاد شود، نقش هماهنگ کننده دارد. اما آقای عبدالله تاکید دارد که رئیس اجرایی، همانند یک نخست وزیر، باید ریاست کابینه را به عهده داشته باشد.

به نظر شما این اختلاف چگونه می تواند حل شود؟ طولانی شدن این روند، چه تاثیری بر نگاه شما به نهادهای دموکراتیک و انتخابات گذاشته است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.