اسپم‌ها و هرزنامه‌های اینترنتی؛ نظرات و تجربه‌های شما

حق نشر عکس

"عضو خبرنامه نشدم، لینک لغو عضویت کار نمی‌کند. تمایلی هم به براشینگ مو در تهران ندارم. پاسخی که با لحنی بی ادبانه می‌شنوم این است: همینی که هست." این یک نمونه شکایت ها از مجموعه ایمیل‌ها یا پیامک‌هایی است که به صورت انبوه و با هدف بازاریابی هر روز برای خیلی از کاربران فرستاده می‌شود. گفته می‌شود حدود نود درصد ترافیک ایمیل‌ها در سراسر جهان را اسپم‌ها، هرزنامه‌ها و آگهی‌های تجاری تسکیل می دهد. بعضی از هرزنامه‌ها فقط کاربرد تبلیغاتی و تجاری دارد اما هرزنامه یکی از ابزارهای حملات هکرها برای دزدین اطلاعات شخصی افراد است.

تجربه شما در مواجهه با هرزنامه‌ها چیست؟ اگر هرزنامه دریافت می کنید، موضوع آن بیشتر چیست؟

چند سال پیش شبکه‌ای به نام روستاک کشف شد که روزانه سی میلیارد اسپم یا هرزنامه به حساب های کاربران ایمیل در سراسر جهان می فرستاد. در آن زمان اعلام شد که این شبکه که سود سرشاری به دست آورده احتمالاً توسط فقط دو یا سه نفر اداره می‌شده است. این روزها هرزنامه‌ها راهشان را به تلفن‌ها و موبایل‌ها هم باز کرده است.

شما هرزنامه و آگهی های ناخواسته را روی موبایل بیشتر دریافت می کنید یا ایمیل؟

سرویس‌های ایمیل معمولا توانایی مقابله با ایمیل‌های اسپم یا هرزنامه را دارد. در برخی از کشورها هم سایت‌هایی وجود دارد که اگر شماره تلفن تان را در آن ثبت کنید، این گروه‌ها که اغلب حقوق دان هستند مانع از مزاحمت تلفن‌های تبلیغاتی و بازاریابی برای شما می‌شود. مراکز مختلف تجاری هم در صورت گرفتن ایمیل شما، از شما سوال خواهند کرد که آیا مایل به دریافت ایمیل های بازاریابی یا تبلیغاتی هستید یا نه.

شما چه راه حلی برای مبارزه با هرزنامه ها دارید؟ آیا ارسال هرزنامه و آگهی‌های ناخواسته را کاری اخلاقی می‌دانید یا نه؟

آیا موضوعات هرزنامه ها و آگهی ها، توجه شما را به سوی محصولات پیشنهادی جلب کرده است یا نه؟

راهکار قانونی مبارزه با هرزنامه ها در جایی که شما زندگی می‌کنید، چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.