آیا موافقید که کودکان ثروتمند به آموزش ویژه در مدارس دسترسی داشته باشند؟

حق نشر عکس IRNA

در آستانه بازگشایی مدارس خبرگزاری ایلنا گزارش داده که مسئولان یک مدرسه ابتدایی در تهران دانش آموزان را در کلاس‌هایی با تجهیزات مدرن یا کلاس‌های عادی تقسیم کرده اند. مبنای این تقسیم بندی کمک مالی والدین برای خرید تجهیزات مدرن کلاس‌ها بوده است. مدیر این مدرسه در پاسخ به اعتراض برخی از والدین گفته دانش‌آموزانی هم که نتوانسته‌اند هزینه کلاس‌های هوشمند را پرداخت کنند در ساعاتی از هفته بنا به نیاز معلم می توانند از این امکانات استفاده کنند اما "درست نیست خانواده‌هایی که علاقه‌مند هستند، فرزندانشان از امکانات بهتری استفاده کنند به پای کسانی که تمایل به این کار ندارند، بسوزند."

نظر شما درباره تفکیک دانش آموزان یک مدرسه بر مبنای کمک مالی والدینشان به مدرسه چیست؟

برخورداری از امکانات آموزشی با کیفیت باید بر چه مبنایی تقسیم شود؟

حق کودک در "برخورداری از آموزش و ایجاد فرصت‌های برابر برای آموزش" در ماده 28 کنوانسیون حقوق کودک مطرح شده است. علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران هم در پیامش برای آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس ابراز امیدواری کرده است که آموزش و پرورش بتواند با اجراکردن «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» به "توسعه عدالت آموزشی" دست یابد.

در شهری که شما زندگی می‌کنید تا چه حد "عدالت آموزشی" محقق شده است؟

به نظر شما آموزش و پرورش چه اقداماتی باید در جهت ایجاد دسترسی برابر به آموزش با کیفیت برای همه کودکان و نوجوانان انجام دهد؟

تفاوت میان کیفیت مدارس خصوصی و دولتی در بسیاری از کشورهای جهان باعث نارضایتی والدین است. معمولا دسترسی افراد ثروتمند به امکانات و فرصت‌های تحصیلی بهتر باعث موفقیت آنها در شغل و موقعیت اجتماعی آینده می‌شود.

آیا شما موافقید که کودکان خانواده های ثروتمند به آموزش‌های ویژه و با کیفیت دسترسی داشته باشند؟ پیشنهاد شما برای جلوگیری از این‌گونه نابرابری‌ها چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian