عملکرد ایران در بازی های آسیایی، نظرات شما

حق نشر عکس AP

ایران تا روز پنجم بازی‌های آسیایی اینچئان کره جنوبی چهار مدال طلا، شش نقره و چهار برنز در رشته‌های دوچرخه‌سواری، تیراندازی، ووشو، شمشیر بازی، وزنه برداری و قایقرانی به دست آورده است و در حال حاضر از نظر تعداد مدال‌ها در مقام ششم قرار دارد. ایران در دوره گذشته این بازی‌ها، بیست مدال طلا به دست آورد و در رده چهارم جدول مدالها قرار گرفت.

کارشناسان ورزشی، بازی‌های آسیایی را بعد از بازی‌های المپیک مهمترین رقابت ورزشی برای کشورهای این قاره می‌دانند و معتقدند که این مسابقات که هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود، محکی ست برای سنجش پیشرفت کشورها در ورزش و آزمایشی ست برای موفقیت آنها در المپیک پیش رو.

آیا شما نتایج ایران را در این مسابقات نشان از پیشرفت ورزش این کشور در چهار سال گذشته می‌دانید؟

ایران در دوره گذشته مسابقات آسیایی، در رشته هندبال نایب قهرمان شد، اما در این دوره با باخت به عمان و کره جنوبی شانس مدال را از دست داد. در مسابقات فوتبال دوره گذشته، تیم امید ایران به رتبه چهارم دست یافت، در صورتیکه در این دوره نتوانست از مرحله گروهی بالاتر برود.

شما فکر می‌کنید چرا ایران در رشته‌هایی که پیشتر موفق بود، در این دوره ضعیف عمل کرده است؟ آیا فکر می‌کنید تیم‌های والیبال و بسکتبال ایران که مسابقاتشان در پیش است می‌تواند مدال به دست بیاورد؟به نظر شما چرا ایران در ورزش‌های مادر، مانند ژیمناستیک، شنا و دو میدانی، همچنان ضعیف ظاهر می‌شود؟

ایران در چند روز آغاز بازی‌های آسیایی موفق به کسب هیچ مدالی نشد. با این حال مسئولان ورزشی کشور گفتند که از نتایج ناراضی نیستند و نتایج قابل پیش‌بینی بوده است. بعضی از کارشناسان ورزشی معتقدند اگر به دست نیاوردن مدال برای بعضی از تیم‌ها قابل پیش‌بینی بوده، پس چرا مسئولان شانس شرکت در مسابقات را از بعضی تیم‌های زنان مانند تیم فوتبال گرفتند به این بهانه که آنها بختی برای کسب مدال ندارند.

شما در باره حضور ورزشکاران زن ایران در این مسابقات چه فکر می کنید؟

۵۸ ورزشکار زن و ۲۱۸ ورزشکار مرد به این مسابقات اعزام شده بودند. با وجود اینکه شمار ورزشکاران زن اعزامی ایران به اینچئان بسیار کمتر از مردان بود با این حال زنها توانسته‌اند تا این لحظه 42 درصد مدال‌ها را از آن خود کنند.

به نظر شما چطور می‌شود از ورزش زنان ایران حمایت کرد و برای آنها فرصت‌های برابر با مردان برای آنها ایجاد کرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.