میراث سیزده سال ریاست جمهوری حامد کرزی از نگاه شما

حق نشر عکس AFP

حامد کرزی نخستین رئیس جمهوری منتخب افغانستان پس از سیزده سال زمامداری، سرانجام جای خود را به رئیس جمهوری جدید افغانستان داد. در بیش از یک دهه اخیر او شناخته شده ترین چهره سیاسی افغانستان بوده است و بخشی از کامیابی ها و ناکامی های افغانستان حاصل سیاست هایی است که او در این سال ها در پیش گرفت.

به نظر شما عملکرد حامد کرزی به عنوان رییس جمهور افغانستان چه تغییرات و تحولات مهمی در این کشور ایجاد کرده است؟

نقاط قوت و ضعف کارنامه حامد کرزی از نگاه شما چیست؟ و فکر می کنید او در طول ۱۳ سالی که بر مسند قدرت بود، چه میراثی برای افغانستان به جا گذاشته است؟

آقای کرزی خود از دستاوردها و فراز و فرودهای حکومتش یاد کرده و گفته که سیزده سال پیش اداره دولتی در افغانستان اصلا وجود نداشت و حالا صدها مرتبه بهتر شده است. او همچنین تشکیل اداره مستقل اصلاحات اداری را از دیگر محصولات حکومت خود خوانده است.

آقای کرزی برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری را مثال زد و گفت که انتخابات نشان داد که میان افغان ها وحدت ملی تامین شده چرا که اقوام مختلف در ستادهای مختلف جا داشتند و هر نامزد از هر گوشه افغانستان رای آورد. پس از چندین دوره بحران و حاکمیت طالبان در افغانستان، سطح انتظار مردم در ابتدای زمامداری حامد کرزی، به شکل طبیعی از حکومت او پایین بود اما با سرازیر شدن کمک‌ها و مستقر شدن نهادهای بین‌المللی و 13 سال حکومت متمادی، حال مردم افغانستان می‌توانند برآیند واقعی کار دولتمردان شان را مورد قضاوت قرار دهند.

عملکرد آقای کرزی و دولت او را در حوزه سیاست خارجی و امنیت چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آیا دولت آقای کرزی توانست اقتصاد افغانستان و وضعیت معیشت مردم را بهبود بخشد؟ فکر می کنید عملکرد او در زمینه مبارزه با فساد اداری چگونه بوده است؟

برخی کارشناسان کارنامه حکومت آقای کرزی را در زمینه حقوق بشر، مثل آزادی بیان و حقوق زنان، قابل ملاحظه می دانند. رابطه با همسایگانی مثل پاکستان، ایران و رابطه با آمریکا و کشورهای اروپایی هم از جمله مواردی است که فراز و فرود زیادی داشته است.

حوزه بهداشت و درمان با بودجه ای بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلار گرچه گسترش زیادی در افغانستان داشته اما هنوز نتوانسته است از سفرهای درمانی سالانه هزار نفر به کشورهای همسایه جلوگیری کند. طبق اعلام وزارت صحت افغانستان، میانگین عمر افغان ها از ۴۵ به ۶۳ سال افزایش یافته است.

به نظر شما دولت آقای کرزی در زمینه آموزش و فرهنگ کارنامه قابل قبولی داشته است؟

فکر می‌کنید وضعیت حقوق بشر، آزادی بیان، حقوق زنان و اقلیت‌ها در دوران ریاست جمهوری حامد کرزی بهتر شده است؟ عملکرد دولت آقای کرزی را در مبارزه با اعتیاد چطور ارزیابی می کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.