اصلاح نظام قضایی افغانستان؛ نظرات و تجربیات شما

اشرف غنی احمدزی درنخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهوری جدید افغانستان گفته که در دستگاه قضایی فساد وجود دارد و از تمام صلاحیت خود برای اصلاح نظام قضایی استفاده می‌کند. این اظهارات او با واکنش دادگاه عالی افغانستان که رهبری قوه قضاییه را در دست دارد روبرو شد. این دادگاه با تشکیل جلسه‌ای اظهارات آقای احمدزی در خصوص وجود فساد در دستگاه قضایی را به شدت رد کرده است. نهادهای قضایی افغانستان پیش از این نیز متهم به فساد بوده و انتقادهای زیادی علیه عملکرد آن شده است اما این نخستین بار است که دستگاه قضایی در واکنش به اظهارات رئیس قوه اجرائیه چنین موضع گیری می‌کند.

تجربه شما از عملکرد دستگاه قضایی افغانستان چه بوده است؟ فکر می کنید دولت جدید این کشور برای اصلاح نظام قضایی چه کار باید بکند؟

رئیس جمهوری جدید افغانستان از دادگاه عالی این کشور خواسته که در زمینه شفافیت در کار، تسریع روند رسیدگی به قضایا در محاکم و تعیین و تشخیص معیارهای مکافات و مجازات منسوبان قضایی و اداری، اقدام جدی کند. اما عبدالله عطائی، سخنگوی دادگاه عالی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در تمام نهادها فساد وجود دارد ولی "‌نمی‌توانیم بگوییم که یک دستگاه فاسد است.

اگر معتقد هستید که دستگاه قضایی افغانستان آلوده به فساد است، فکر می کنید چرا تلاش هایی که در ۱۳ سال گذشته برای اصلاح این نظام، با کمک کشورهای غربی انجام شده، موفق نبوده است؟

آیا خود یا اطرافیان تان تجربه ای در این مورد داشته‌اید؟ آیا مجبور شده‌اید برای راه افتادن کارتان به قضات رشوه بدهید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.