افزایش بیکاری زنان نسبت به مردان در ایران؛ نظرات و تجربه‌های شما

حق نشر عکس MEHR

میزان بیکاری زنان در ایران نسبت به مردان دو برابر شده است. به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری مردان ۱۵ تا ۲۴ ساله در بهار امسال، ۲۱ درصد و نرخ بیکاری زنان در همین گروه سنی، ۴۳.۴ درصد بوده که حاکی از بیکاری دو برابری زنان نسبت به مردان است. این در حالی است که در دهه‌های اخیر، میزان ورود دختران به دانشگاه و ورود زنان تحصیل کرده به بازار کار ایران افزایش یافته است.

به نظر شما چرا میزان بیکاری در میان زنان ایرانی دو برابر مردان است؟

زهرا بهروزآذر، "کارشناس کارآفرینی"، به خبرگزاری ایلنا گفته که زنان مجرد به این دلیل که ممکن است "همسر آینده آنها اجازه کار به آنها ندهد" و زنان متاهل هم به دلایلی چون بچه‌دار شدن یا امکان استفاده از مرخصی زایمان، کمتر از امکان یافتن شغل برخوردارند و کارفرمایان ترجیح می‌دهند مردان را استخدام کنند. این در حالی است که برخی معتقدند به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری مردان در ایران و نگاه غالب که مرد سرپرست خانواده است، اشتغال زنان باید در درجه دوم اهمیت قرار گیرد.

شما به عنوان یک زن، با چه مشکلاتی برای یافتن شغل در ایران رو به رو هستید؟ آیا با موردی برخورد کرده اید که به خاطر زن بودن فرصت شغلی را از دست بدهید؟

خانم بهروزآذر همچنین گفته که "ایجاد ساعات کاری انعطاف‌پذیر، برنامه‌ریزی برای دورکاری و اشتغال خانگی زنان بازنشسته، برگزاری برنامه‌های آموزشی برای توانمندسازی مادران جوان برای بازگشت به محل کار پس از مرخصی زایمان و همچنین آموزش به پدران برای کمک به افزایش نقش پدری و تربیت فرزندان" از جمله کارهایی است که می تواند در کاهش میزان بیکاری زنان موثر باشد.

به نظر شما چه اقداماتی به ایجاد فرصت‌های شغلی برابر برای زنان و مردان کمک می‌کند؟

از نگاه شما سیاست‌های دولت در این باره باید چه تغییراتی کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.