حفظ اطلاعات و حریم خصوصی بیماران؛ نظرات و تجربه‌های شما

واکنش‌ها به انتشار ویدیوی بیرون آوردن یک لامپ از واژن یک زن ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، موضوع اهمیت اخلاق پزشکی و حفظ حریم خصوصی بیماران را درمیان کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی مطرح کرده است. با توجه به مکالماتی که در این ویدئو شنیده می‌شود، به نظر می‌رسد که فیلم‌برداری توسط تیم حاضر در اتاق عمل و احتمالا به منظور تهیه یک فیلم آموزشی برای دانشجویان انجام شده است.

در ایران هم مانند بسیاری از کشورهای جهان پزشکان و کادر پزشکی بر اساس سوگندی که می‌خورند ملزم به رعایت حریم خصوصی بیماران و حفظ اطلاعات مربوط به بیماری آنها هستند. پیشتر، یک مقام وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود که‌ "فیلمبرداری از اتاق عمل اگر حریم خصوصی بیمار را دچار خدشه نکند و رضایت بیمار کسب شود، مشکلی ندارد."

در جایی که شما زندگی می‌کنید، مقررات مربوط به حفظ حریم خصوصی و اطلاعات بیماران چگونه است؟ شما در مراجعه به مراکز درمانی، چقدر به حفظ حریم شخصی و اطلاعات مربوط به بیماری خود اهمیت می دهید؟

آیا مشاهده‌ای از بی توجهی کادر درمانی در حفظ اطلاعات بیماران داشته‌اید؟

انتقاد از محدودیت فروش و ارائه وسایل خودارضایی در ایران و همچنین خلاء آموزش‌های لازم در زمینه مسائل جنسی، از دیگر مسائلی بوده که در حاشیه انتشار این ویدئو توسط برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است.

در جوامعی مانند ایران، معمولا مطرح کردن مسائل و مشکلات جنسی متداول نیست و بسیاری از جوانان حتی حاضر به مطرح کردن این مسائل با نزدیکان خود نیستند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای جهان آموزش درباره مسائل جنسی از سنین خیلی پایین و در مدارس آغاز می‌شود .

شما چقدر حاضرید مسائل و مشکلات جنسی خودتان را با پزشک یا نزدیکانتان مطرح کنید؟

وضعیت آموزش مسائل جنسی و توجه به اهمیت مطرح کردن این مسائل در کشوری که شما زندگی می‌کنید چگونه است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.