شما جایزه امسال صلح نوبل را به چه کسی می دهید؟

حق نشر عکس Getty

کمیته نروژی صلح نوبل، نیم‌روز جمعه، 9 اکتبر، برنده جایزه نوبل امسال این جایزه را معرفی می کند. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، به خاطر "مواضع قاطع صلح‌خواهانه اش" در ارتباط با بحران سوریه و ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، برای آگاهی و حساسیت گسترده ای که افشاگری‌های او در رابطه با شنود مکالمات تلفنی و جاسوسی از ایمیل ها در مردم ایجاد کرد، از نامدارترین نامزدهای امسال هستند.

از دیگر نامزدهای نامدار جایزه صلح نوبل امسال، می توان به ملاله یوسفزی اشاره کرد، دختر دانش آموز پاکستانی که طالبان با گلوله به سرش شلیک کردند، اما او همچنان به تلاش برای حمایت از حق آموزش دختران ادامه داد، و مردم ژاپن، به خاطر ماده پنجم از قانون اساسی کشورشان که در طول 35 سال گذشته، باعث شده صلح در شرق آسیا برقرار باشد.

به نظر شما باید جایزه صلح نوبل امسال به چه کسی داده شود؟ اگر شما می توانستید برنده امسال نوبل صلح را انتخاب کنید، این جایزه را به چه کسی یا چه نهادی می دادید و چرا؟

این جایزه، بر اساس وصیت آلفرد نوبل، صنعت‌گر و مخترع سوئدی، هر سال به افراد یا نهادهایی داده می شود که "بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل یا انحلال با کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح" کرده باشند.

شما فکر می کنید آیا جایزه صلح نوبل، نقشی در گسترش تلاش های صلح‌خواهانه در جهان داشته است؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.