ملاله یوسف‌زی جوانترین برنده نوبل صلح؛ نظرات شما

حق نشر عکس Getty Reuters

ملاله یوسف‌زی، دختر پاکستانی که برای حق تحصیل دختران فعالیت می‌کرد به طور مشترک با کایلاش ساتیارتی، فعال هندی حقوق کودکان، برنده جایزه نوبل صلح شد. ملاله ١٧ ساله، جوان‌ترین برنده جایزه نوبل است.

کمیته صلح نوبل از این دو نفر به خاطر "مبارزه‌شان علیه سرکوب کودکان و جوانان و مبارزه برای حق تحصیل همه کودکان" تقدیر کرده است.

نظر شما درباره اهدای جایزه نوبل به این دو فعال اجتماعی چیست؟ فکر می کنید نوبل صلح امسال چه کمکی می تواند به بهبود حقوق کودکان و حق تحصیل دخترها بکند؟

کایلاش ساتیارتی، پس از این که شنید برنده صلح نوبل شده است، گفت که این جایزه "گرامیداشت همه آن کودکانی است که هنوز در بردگی رنج می‌کشند، به کار گمارده شده اند و یا قاچاق می‌شوند."

در جایی که شما زندگی می‌کنید وضعیت حقوق کودکان چگونه است؟ فکر می‌کنید آیا توجه کمیته صلح نوبل به حقوق کودکان، می‌تواند موجب آگاهی‌سازی عمومی نسبت به این موضوع در جامعه شما شود؟

این جایزه، بر اساس وصیت آلفرد نوبل، صنعت‌گر و مخترع سوئدی، هر سال به افراد یا نهادهایی داده می شود که "بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل یا انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح" کرده باشند.

فکر می‌کنید آیا جایزه صلح نوبل، نقشی در گسترش تلاش های صلح‌خواهانه در جهان داشته است؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.