نظرات و مشاهدات شما از تصادفات جاده‌ای در ایران

حق نشر عکس ISNA

به گزارش پزشکی قانونی ایران حدود 7هزار و پانصد نفر در پنج ماه اول امسال، در تصادفات رانندگی کشته شده‌اند. بر اساس همین این گزارش، تعداد کشته‌های حوادث رانندگی نسبت به پنج ماه اول سال گذشته نزدیک به سه درصد کاهش پیدا کرده است. با این وجود، ایران هنوز جزو کشورهای دارای بیشترین آمار مرگ و میر در حوادث رانندگی است.

به نظر شما چه تغییراتی به وجود آمده که در پنج ماه نخست امسال، تصادف های رانندگی سه درصد کاهش یافته؟ چرا هنوز تصادف‌های جاده‌ای در ایران بالاست؟

بر اساس گزارش‌ها، اطلاع‌رسانی و آموزشهای عمومی از طریق رسانه‌ها، سختگیری‌های پلیس و افزایش جریمه‌های رانندگی از جمله دلایلی است که باعث کاهش میزان تصادفات رانندگی شده است. اما از سوی دیگر مشکل کیفیت پایین جاده‌ها، غیر استاندارد بودن آنها، استفاده از خودروهای فرسوده و غیراستاندارد و عدم توجه رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی می‌تواند از دلایل بالا بودن آمار مرگ و میر در حوادث رانندگی ایران باشد.

به نظر شما چه عواملی در بالا بودن آمار مرگ و میر در ایران موثر هستند؟ آیا شما بیشتر مردم را مقصر می‌دانید یا فکر می‌کنید ضعف ایمنی جاده‌ها و عواملی از این دست مشکل اصلی است؟

در برخی کشورهای جهان مانند بریتانیا مقررات سختگیرانه‌ای برای رانندگی وضع شده است. در این کشورها نقض برخی مقررات رانندگی مانند سرعت غیرمجاز می‌تواند منجر به حبس یا جریمه نقدی سنگین شود.

فرهنگ رانندگی در جایی که شما زندگی می‌کنید چگونه است؟

فرهنگ رانندگی مردم ایران را در مقایسه با سایر کشورها چگونه می‌بینید؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.