سی‌سالگی وزارت اطلاعات ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس a

وزارت اطلاعات ایران اخیرا سی ساله شد. این وزارتخانه هم مانند بسیاری از نهادها و سازمان های اطلاعاتی جهان، با هدف حفظ امنیت ملی و تامین امنیت شهروندان کشور و ایجاد قدرت و اقتدار برای کشور از طریق رصد و خنثی کردن تهدیدهای امنیتی در داخل و خارج شکل گرفت.

شما عملکرد سی ساله وزارت اطلاعات ایران را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا این وزارتخانه توانسته به وظایف ذاتی خود به عنوان اصلی ترین نهاد اطلاعاتی امنیتی کشور عمل کند؟

در سال های اخیر پس از فاش شدن بسیاری از اسناد محرمانه توسط سایت ویکی لیکس یا افراد مرتبط با نهادهای اطلاعاتی، این نهادها در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، به زیر پا گذاشتن بسیاری از اصول تنها به منظور رسیدن به اهداف امنیتی اطلاعاتی کشور متهم شده اند. وزارت اطلاعات ایران هم در دوران قتل های زنجیره ای رسما در اطلاعیه ای به قصور از بعضی از وظایف و وجود "عناصر خودسر" اعتراف کرده بود.

به نظر شما خطوط قرمز برای فعالیت های وزارت اطلاعات و سایر نهادهای اطلاعاتی در جهان باید چگونه و توسط چه کسانی تعیین شود؟

بسیاری از نهادهای اطلاعاتی در جهان هدف نهایی خود را حفظ و ایجاد امنیت برای شهروندان عنوان می کنند.

آیا فعالیت های وزارت اطلاعات ایران برای شما به عنوان یک شهروند ایرانی احساس امنیت و آرامش داده است؟

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در آغاز فعالیت خود گفته بود که قصد دارد با "شکستن فضای امنیتی در جامعه"، "فضای سیاسی" را جایگزین آن کند و در این مسیر از نقش مهم وزارت اطلاعات به عنوان نهاد اصلی متمرکز بر فعالیت های اطلاعاتی یاد کرده بود.

به نظر شما وزارت اطلاعات ایران در دولت آقای روحانی چقدر در رسیدن به این هدف موفق عمل کرده است؟

اخیرا علی یونسی، وزیر اطلاعات پیشین و مشاور رییس جمهوری ایران گفته است که وزارت اطلاعات به طور کامل در دست دولت حسن روحانی نیست. به جز این، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ و اعتراضات به آن، نهادهای موازی اطلاعاتی در کنار وزارت اطلاعات بیش از پیش قدرت گرفتند و حتی معاونت اطلاعات سپاه به عنوان نهادی قدرتمند و مستقل از وزارت اطلاعات، در حد "سازمان" ارتقا پیدا کرد.

به نظر شما در ایران نیازی به وجود نهادهای اطلاعاتی موازی هست؟ تبعات وجود همزمان چند نهاد اطلاعاتی در ایران چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.