آیا شما نگران ابولا و شیوع آن هستید؟

حق نشر عکس Getty

سازمان بهداشت جهانی بیماری ابولا را "شدیدترین و حادترین فوریت بهداشتی" عصر حاضر لقب داده است. این سازمان اعلام کرده که شمار قربانیان ابولا به بیش از چهار هزار و پانصد نفر افزایش یافته و انتظار می‌رود تا پایان هفته آینده این آمار به بیش از ۹ هزار نفر برسد. سازمان بهداشت جهانی همچنین گفته است که اگر این ویروس با همین سرعت گسترش پیدا کند، تا دوماه دیگر هفته ای پنج تا ده هزار نفر مبتلا می شوند. این سازمان به همه کشورهای عضو توصیه کرده که ابولا را جدی بگیرند. ابولا از طریق تماس مستقیم با مایعات بدنی آلوده منتقل می‌شود. خون، استفراغ و بزاق همگی می‌توانند این ویروس کشنده را منتقل کنند. یکی از تکان دهنده ترین علایم ابولا خونریزی است.

شما چقدر نگران ابولا هستید؟ در جایی که شما زندگی می‌کنید چقدر در زمینه اطلاع رسانی درباره این بیماری فعالیت می‌شود؟

نبرد سختی برای پیشگیری از این بیماری مرگبار که بیش از نیمی از مبتلایان را می‌کشد در سراسر جهان در گرفته است. برای مثال در بریتانیا برای تشخیص افرادی که ممکن است به ویروس ابولا آلوده باشند، یک رشته کنترل بهداشتی از مسافران پروازهای آفریقای غربی به فرودگاه هیتروی لندن آغاز شده است.

در ایران هم نگرانی‌هایی درباره شیوع بیماری ابولا وجود دارد. وزیر بهداشت به تازگی گفته است که مردم ایران نباید نگران ابولا باشند. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هم به روزنامه جام جم گفته که وزارت بهداشت ایران برای مقابله با این بیماری آمادگی کامل دارد و در صورت مشاهده مواردی از ابتلا به آن با واکنش سریع و قوی، می تواند جلوی همه گیر شدنش را بگیرد.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از کنترل مسافرانی که از کشورهای آفریقایی میآیند در فرودگاه خبر داده است. او گفته که ماموران گذرنامه‌های آنها را به قسمت بهداشتی فرودگاه بین‌المللی منتقل می‌کنند و از آنجا این افراد را به پزشکان ارجاع می‌دهند.

به دلیل همزمانی با دوران حج و بازگشت حجاج نگرانی‌هایی درباره احتمال شیوع این بیماری مطرح شده، اما مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد که سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت عربستان، هیچ موردی از ابتدا به ابولا را در میان حجاج و دراین کشور گزارش نکرده‌اند.

فکر می‌کنید کشور شما، چقدر آمادگی و امکانات لازم برای مقابله با ابولا را دارد؟

در کشوری که شما زندگی می‌کنید، چه تدابیر پیشگیرانه‌ای در این زمینه وجود دارد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.