علت اصلی ناکامی‌های تیم‌های پایه فوتبال ایران چیست؟

حق نشر عکس Isna

هفته گذشته تیم ملی فوتبال جوانان ایران با دو شکست پیاپی در مسابقات قهرمانی آسیا از این رقابت‌ها حذف شد تا چهارمین ناکامی تیم ‌های پایه فوتبال ایران در سال ۹۳ شکل بگیرد.

تیم زیر ۱۴ سال، زیر ۱۶ سال (نوجوانان)، زیر ۱۹ سال (جوانان) و زیر ۲۳ سال (امید) ایران، از ابتدای سال ۹۳ در رقابت‌های مختلف آسیایی ناموفق بودند.

به نظر شما علت ناکامی تیم‌های پایه ایران در رقابت‌های آسیایی چیست؟

رسانه‌های ورزشی ایران مدیریت فوتبال را مقصر اصلی عدم موفقیت فوتبال پایه می دانند، اما از سوی دیگر فدراسیون فوتبال با دفاع از عملکرد خود، باشگاه‌ها و کادر فنی را علت اصلی ناکامی تیم‌های پایه آسیا معرفی کرده است.

برخی از کارشناسان فوتبال معتقدند مجمع فدراسیون فوتبال باید هر چه زودتر تشکیل شود و علت ناکامی‌های تیم های پایه را بررسی کند.

به نظر شما مدیریت فدراسیون فوتبال و کادر فنی تیم‌های پایه چقدر در عملکرد تیم های پایه فوتبال ایران نقش داشته اند؟ تغییر مجمع عمومی فدراسیون فوتبال چقدر می‌تواند به بهبود وضعیت فعلی کمک کند؟ آیا تغییر مدیریت فدراسیون فوتبال می‌تواند راه حل مناسبی باشد؟

بیشتر باشگاه‌های لیگ برتر ایران برنامه سازمان یافته‌ای برای یافتن و پرورش استعداد‌های فوتبال ندارند و به همین دلیل بازیکنان بسیار کمی از تیم‌های لیگ برتر به تیم اصلی راه پیدا می‌کنند.

مربیان این تیم‌ها فشار زیاد رقابت‌ها و نتیجه گرایی را عامل اصلی بی توجهی به بازیکنان تیم‌های پایه می‌دانند، اما مهدی مهدوی کیا بازیکنان سابق تیم ملی ایران، ایراد اصلی را در ورزش مدارس می داند.

برای پرورش استعدادهای مناسب در فوتبال ایران چه کارهایی باید انجام شود؟

در حال حاضر مهدی مهدوی کیا بعنوان سرپرست در تیم ملی جوانان ایران مشغول به کار است و علی کریمی در تیم ملی دستیار کارلوس کی‌روش.

برخی معتقدند استفاده از ستارگان سابق فوتبال ایران در بخش فوتبال پایه، می تواند به یافتن استعدادهای جدید کمک کنند. ولی برخی تجربه این بازیکنان را برای حضور در تیم‌های پایه به تنهایی کافی نمی‌دانند.

آیا استفاده از بازیکنان پر سابقه ایران در تیم‌های پایه و تیم ملی به نفع فوتبال ایران است؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.