وضعیت تدریس علوم انسانی در ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس MEHR

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به تازگی در حکمی که برای آغاز دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر کرده، نوشته که تحول درعلوم انسانی هنوز "به سرانجام مطلوب نرسیده است". او گفته که به تعویق افتادن روند اسلامی کردن علوم انسانی خسارت بزرگی متوجه انقلاب اسلامی خواهد کرد. پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه تهران گفت: "اسلامی کردن علوم انسانی به این مفهوم نیست که دانش بشری را در بخش علوم انسانی کنار بگذاریم. ممکن است ما به بخشی از علوم انسانی نقد داشته باشیم که با آموزه‌های اسلامی ما منطبق نیست، اما باید علم را نقد کنیم، نه حذف. اشکال ما این است که می‌خواهیم بخشی از علم را حذف کنیم."

به نظر شما وضعیت تدریس علوم انسانی در دانشگاه‌های ایران چگونه است؟

به نظر شما تحول در علوم انسانی چگونه به سرانجام مطلوب مورد نظر رهبر ایران می‌رسد؟

رهبر ایران حدود پنج سال پیش گفت که آموزش بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها باعث بی‌اعتقادی دانشجویان به تعالیم الهی و اسلامی می‌شود. در پی سخنان او مقام‌های وزارت علوم در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به "بازنگری" گسترده مواد درسی علوم انسانی در دانشگاه ها پرداختند که این اقدام خود انتقادهای گسترده‌ای برانگیخت.

آیا شما از کیفیت مواد درسی علوم انسانی راضی هستید؟ در سال‌های گذشته چقدر از محتوای دروس علوم انسانی در ایران تغییر کرده است؟

آیا به نظر شما باید تغییری در مواد درسی و وضعیت تدریس علوم انسانی در دانشگاه‌های ایران صورت بگیرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.