اسیدپاشی به چند زن در اصفهان؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس MEHR
Image caption عکس مربوط به سمیه است که حدود سه سال پیش با دختر خردسالش قربانی اسیدپاشی شوهر سابقش شد.

انتشار گزارش‌هایی درباره اسیدپاشی به چند زن در شهر اصفهان در ایران انعکاس گسترده‌ای داشته و نگرانی‌هایی را در بین مردم به ویژه زنان و دختران ایجاد کرده است. مثلا شبنم، که ساکن اصفهان است به خبرگزاری ایسنا گفته :" کاش زودتر عاملان اسیدپاشی را دستگیر کنند. برای هرکار خارج از خانه‌ آژانس یا تاکسی دربست می‌گیرم" یا زنی که نخواسته نامش را بگوید، گفته: "صبح تا الان صد بار خواستم به شوهرم بگویم، نمی‌خواهم اصفهان زندگی کنم؛ چون فقط رانندگی که نیست، بالاخره باید ماشین را پارک کنیم و پیاده بشویم، حالا از کجا معلوم به پیاده‌ها هم اسید نپاشند؟"

نظر شما درباره این حوادث چیست؟ آیا شما خودتان شاهد چنین حادثه ای بوده‌اید؟

محمدعلی اسفنانی، یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت که این کمیسیون در جلسه عصر امروز (یکشنبه) خود، موضوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان را مورد بررسی قرار می‌دهد تا رسیدگی به این پرونده با سرعت بیشتری پیش برود. جانشین فرمانده پلیس ایران هم در جمع خبرنگاران از پیگیری این حوادث خبر داده است.

از سوی دیگر پدر یکی از قربانیان این حوادث از "سردرگمی در سیر درمان و بی‌نتیجه بودن پیگیری‌های انتظامی در روند پرونده دخترش" گفته است.

به نظر شما وظیفه پلیس، مسئولان و رسانه‌ها در شرایط کنونی چیست؟ برای کمک به قربانیان این حوادث و جلوگیری از تکرار آن چه اقداماتی باید انجام شود؟

بستگان قربانیان این حوادث به خبرگزاری ایسنا گفته اند که هیچ این حملات از روی خصومت شخصی یا انتقام گیری نبوده است. جانشین فرمانده پلیس ایران هم در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا قربانیان به دلیل شکل پوشش خود مورد حمله قرار گرفته‌اند، گفته: "افرادی که مورد هدف قرار گرفتند از قشر خاصی نبودند و این موضوع در دست بررسی است." این در حالی است که رسانه‌های مختلف ایرانی در روزهای گذشته از احتمال ارتباط این اسیدپاشی‌ها با مساله پوشش زنان و تلاش گروه‌های تندرو برای محدودیت آنها صحبت کرده‌اند.

به نظر شما چنین حوادثی چه تبعاتی به دنبال خواهد داشت؟

حوادث اخیر اسیدپاشی در اصفهان اولین موارد اسیدپاشی نیستند. موارد متعددی از اسیدپاشی در گذشته چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان اتفاق افتاده است که اکثر قربانیان آن زنان بوده‌اند.

به نظر شما برای کاهش موارد اسیدپاشی در جامعه چه باید کرد؟ انتظار شما از مسئولان در این رابطه چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.