چه کسی مسئول 'ناکامی' مبارزه با مواد مخدر در افغانستان است؟

حق نشر عکس Getty

دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، (SIGAR) می گوید با وجود صرف میلیاردها دلار برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، تولید این مواد، نه تنها کاهش نیافته، بلکه بیشتر شده. به گزارش سیگار، با وجود مصرف بیش از هفت و نیم میلیارد دلار، میزان تولید مواد مخدر در این کشور، اکنون بیش از گذشته است.

به نظر شما، علت ناموفق بودن برنامه ها و هزینه های چند میلیارد دلاری مبارزه با مواد مخدر در افغانستان چیست؟

این نهاد، در نامه ای که برای وزارت‌های خارجه و دادگستری آمریکا نوشته، گفته که تولید مواد مخدر در افغانستان باعث فساد در دستگاه دولت، تقویت شبکه‌های تروریستی و فراهم کردن منابع مالی برای نیروهای مخالف دولت از جمله گروه طالبان شده است.

شما فکر می‌کنید پیامدهای تولید مواد مخدر برای افغانستان چه بوده است؟ در کنار مواردی که سیگار در گزارشش نام برده، از نظر شما نتیجه افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان چه بوده است؟

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید بیشتر هفت و نیم میلیارد دلاری که آمریکا می گوید در زمینه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده، توسط خود نهادهای آمریکایی مصرف شده و فقط 150 میلیون دلار از این پول‌ها، به دولت افغانستان داده شده است.

شما چه کسی را مسئول ناکامی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان می دانید؟ دولت افغانستان یا آمریکا؟ درباره عملکرد دولت گذشته افغانستان در این زمینه چه فکر می کنید و انتظار دارید دولت جدید برای مبارزه با مواد مخدر چه‌کار کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.