نگاه به آینده؛ کشورهای پیشرفته بدبین، کشورهای درحال توسعه، خوشبین

حق نشر عکس PEW
Image caption آینده نسل بعدی، بهتر (رنگ سبز) خواهد بود یا بدتر (رنگ نارنجی)؟

کشورهای درحال توسعه و رو به رشد، بسیار بیشتر از کشورهای پیشرفته، به آینده خوشبین هستند؛ این نتیجه یک نظرسنجی تازه توسط موسسه پژوهشی "پیو" است که در روزهای اخیر منتشر شده است.

درحالی که میزان خوشبینی به آینده، در کشورهایی مثل فرانسه ۱۳ درصد، ژاپن ۱۴ درصد و ایتالیا ۱۵ درصد است، در ویتنام، میزان خوشبینی به آینده، ۹۴ درصد، در چین ۸۵ درصد و در شیلی ۷۷ درصد است.

به نظر شما علت این تفاوت چیست؟ چقدر این بدبینی و نگرانی در کشورهای پیشرفته و خوشبینی کشورهای درحال توسعه، به‌جا و واقع بینانه است؟

موسسه پیو می‌گوید به همین نسبت، بدبینی به آینده، در میان کشورهای پیشرفته، به صورت قابل ملاحظه ای، از کشورهای درحال توسعه بیشتر است. به طور مثال، ۸۳ درصد مردم فرانسه، ۷۹ درصد مردم ژاپن و ۷۲ درصد بریتانیایی ها، فکر می‌کنند آینده اقتصادی نسل بعدی تاریک است، درحالی که میزان بدبینی به آینده، در ویتنام، چین و شیلى، به ترتیب ٥، ٦ و ٨ درصد است.

در کشوری که شما زندگی می کنید، مردم چقدر به آینده نسل بعدی خوشبین هستند؟ برای آینده فرزندان‌شان چه نگرانی‌هایی دارند؟ شما برای تضمین آینده فرزندتان چکار می‌کنید؟ انتظارتان از دولت در این زمینه چیست؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian