جنسیت‌زدگی؛ تجربیات، مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس PA

سکسیسم یا جنسیت‌زدگی، نوعی تبعیض و پیش‌داوری درباره انسان‌ها بر اساس جنسیت آنها و کلیشه‌های جنسیتی غالب در جامعه است. کلیشه‌های جنسیتی نقش‌های خاصی را برای مردان و زنان تعریف می‌کند و اگر انسانی خارج از این تعاریف رفتار کند، 'غیرطبیعی' یا 'نامناسب' محسوب می‌شود. این پیش‌فرض‌های کلیشه‌ای اغلب باعث تبعیض و نابرابری می‌شود.

جنسیت‌زدگی در همه جوامع وجود دارد و ممکن است در گفت‌وگوهای روزمره، باورهای رایج و حتی قوانین و مقررات رخنه کرده باشد. سکسیسم گاهی عامدانه و گاه کاملا ناخودآگاه و درهمه جا مانند خیابان، خانواده، محل تحصیل و کار و حتی روابط دوستانه و عاشقانه ممکن است اتفاق بیافتد.

آیا شما مصادیق سکسیسم یا جنسیت‌زدگی را می‌شناسید؟

آیا تا به حال به دلیل جنسیت‌تان مورد تبعیض قرار گرفته‌اید؟ آیا در روابط دوستانه و کاری روزمره خود متوجه نگاه جنسیتی شده‌اید؟

بر اساس آمار موجود، فقط ۹ نفر از سران کشورهای جهان را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، در ۸ سال گذشته، سالانه به طور متوسط بیش از صد هزار نفر از زنان شاغل ایران از بازار کار کنار رفته‌اند. همچنین در حالیکه درباره خشونت‌های جنسیتی و خانگی علیه مردان آمار مشخصی وجود ندارد اما در جهان ۳۵ درصد زنان قربانیان اینگونه خشونت‌ها هستند.

به نظر شما ریشه‌های تبعیض جنسیتی و جنسیت‌زدگی کدام‌ها هستند؟

آیا تا به حال جنسیت‌تان مانع پیشرفت کاری یا فعالیت‌های اجتماعی‌تان شده است؟

در برخی کشورها برخی قوانین و مقررات برای زنان و مردان حقوق متفاوتی تعریف کرده که این مرزبندی جنسی گاهی باعث تبعیض می‌شود. مانند ایران که در آن، قوانین دیه و ارث به گونه‌ایست که تبعیض جنسیتی علیه زنان، قانونی تلقی می‌شود.

وظیفه مردم و قانونگذاران برای مقابله با تبعیض جنسیتی چیست؟

افراد جامعه شما چقدر به جنسیت‌زدگی حساس هستند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.