رابطه افغانستان و چین، نظرات شما

حق نشر عکس Getty

اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری افغانستان برای یک سفر سه روزه راهی شده است. این دومین سفر خارجی رئیس جمهوری جدید افغانستان است. رابطه با چین برای افغانستان مهم است. چین، به عنوان عضو دایمی شورای امنیت و با داشتن مناسبات خوب با دولت‌های روسیه، ایران، پاکستان و در حدود معینی هندوستان، می‌تواند نقش مهمی را در ثبات منطقه‌ای داشته باشد. یکسال پیش ضرار احمد عثمانی، وزیر امور خارجه افغانستان در کنفرانس مشترک خبری با همتای چینی خود در کابل از چین خواست تا در زمینه آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ به افغانستان کمک کند.

شما درباره روابط افغانستان و چین چه فکر می‌کنید؟ آینده این رابطه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به نظر شما آیا چین می‌تواند در مواردی مانند مذاکرات صلح با طالبان، نقش موثری داشته باشد؟

چین حضور فعالی در بازار افغانستان دارد. پس از سقوط طالبان در افغانستان، قراردادهای اقتصادی با چین در عرصۀ استخراج معادن به امضا رسید که از مهم‌ترین آنها می‌توان از قرارداد استخراج معدن مس در ولایت لوگر به ارزش حدود سه میلیارد دلار نام برد. این پروژه که بزرگترین میزان سرمایه گذاری یک شرکت خارجی در افغانستان است به دلیل بروز برخی اختلافات متوقف شده است.

کالاهای چینی، بازار خوبی در افغانستان پیدا کرده است اما این انتقاد مطرح شده که افغانستان به اندازه کافی از ظرفیت‌های چین برای توسعه زیربنایی اقتصاد خود بهره کافی نبرده است.

رابطه اقتصادی و بازرگانی چین و افغانستان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به نظر شما چطور افغانستان می‌تواند بیشترین بهره را از رابطه با چین ببرد؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.