درباره پوشش رسانه‌ای اسیدپاشی چه فکر می‌کنید؟

حق نشر عکس ISNA
Image caption تجمع علیه اسیدپاشی - عکس از ایسنا

شماری از مقام‌های های جمهوری اسلامی، از نحوه پوشش رسانه‌ای حملات اسیدپاشی اصفهان انتقاد کرده اند. رئیس قوه قضائيه از رسانه‌ها به دلیل ربط‌ دادن این حملات به امر به معروف و نهی از منکر، انتقاد کرده و کار رسانه ها را ظلم به نظام دانست. دادستان تهران از تذکر به برخی رسانه ها و احضار برخی دیگر خبر داد. وزیر پیشین اطلاعات هم گفت: "عده ای از اسیدپاشی اصفهان، فضای سنگین رسانه‌ای را راه‌اندازی کردند که به‌ طور دقیق طراحی شده بود و پشت‌صحنه آن هم سرویس‌های جاسوسی هستند".

شما درباره نحوه پوشش اخبار حملات اسیدپاشی اصفهان در رسانه‌ها چه فکر می کنید؟ ایا آنچه از رسانه ها در این مورد دیدید و شنیدید، باعث افزایش اطلاعات و آگاهی‌تان شد، یا شما را نگران کرد؟

در روزهای اخیر برخی رسانه‌های محافظه‌کار ایران، نحوه خبر رسانی درباره اسیدپاشی‌ها را زیر سوال بردند و بعضی رسانه‌ها را به "همسویی با ضدانقلاب" متهم کردند. مقامات ارشد قضایی هشدار داده اند که با آن دسته از رسانه ها که پدیده اسیدپاشی را به "امر به معروف و نهی از منکر" مربوط کرده اند برخورد خواهد شد.

آریا جعفری، خبرنگار ایسنا که تجمع اعتراض به اسیدپاشی در اصفهان را پوشش داده بود، هفته گذشته بازداشت شد. علاوه بر این چهار نفر دیگر از خبرنگاران و کارکنان ایسنا هم بازداشت شدند که بعدتر آزاد شدند.

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای گفته که مطلع شده است "تعدادی از روزنامه‌نگاران به ویژه در دو شهر تهران و اصفهان از سوی نهادهای امنیتی با احضار و یا با تماس تلفنی تهدید شده‌اند که پرونده اسید پاشی را پیگیری نکنند و در این باره ننویسند."

به نظر شما وقتی حوادثی مثل اسیدپاشی اصفهان روی می‌دهد، رسانه‌ها چگونه باید برخورد کنند؟ فکر می کنید حکومت باید فضای رسانه ای را در این گونه موارد کنترل کند؟

در روزهای اخیر، برخی رسانه ها و خبرگزاری های ایران، به نقل از مقام های امنیتی، عکس‌هایی را به عنوان متهمان اسیدپاشی منتشر کرده‌اند. در یک مورد، عکس یک دانشمند عضو هیات علمی موسسه ملی استاندارد ایران توسط خبرگزاری‌ها به عنوان "متهم اصلی" منتشر شد اما پس از مدت کوتاهی حذف شد و این خبرگزاری‌‌ها اعلام کردند که در انتشار این عکس اشتباه کرده‌‎اند.

شما تقصیر چنین اشتباه هایی را متوجه نهادهای امنیتی می دانید یا رسانه هایی که بدون تحقیق و بررسی، این عکس‌ها را منتشر می کنند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.