رویکرد دولت جدید افغانستان به طالبان؛ نظرات شما

حق نشر عکس Arg

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، صلح را اصلی‌ترین اولویت خود دانست و گفت: "از مخالفان سیاسی، بخصوص گروه طالبان، دعوت می‌کنیم تا به گفت‌وگوهای بین افغان‌ها بپیوندند و از شرکای بین‌المللی خود می‌خواهیم تا از روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت کنند." خطاب کردن گروه طالبان به عنوان یک گروه مخالف سیاسی واکنش‌هایی به دنبال داشته است.

او پیش از این نیز از گروه طالبان به عنوان "مخالفان سیاسی" نام برده بود اما این اولین بار است که به عنوان رئیس جمهوری افغانستان، طالبان را به پیوستن به روند صلح دعوت می‌کند.

نظر شما درباره اینکه رئیس جمهوری افغانستان طالبان را یک "گروه سیاسی مخالف" نامیده، چیست؟

به نظر شما آیا رویکرد دولت جدید افغانستان به طالبان به عنوان "یک گروه سیاسی مخالف"، چه تاثیری بر رویکرد طالبان به مذاکرات صلح خواهد داشت؟

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، در چند مورد طالبان را برادران ناراضی خود خوانده بود که این عبارت انتقادهایی را به دنبال داشت. او در سیزده سال حکومت خود همواره از گروه طالبان می‌خواست که از جنگ دست بردارند و به صلح بپیوندند. اما این تلاش‌ها نتیجه‌ای در پی نداشت.

به نظر شما دولت تازه افغانستان چگونه می تواند به صلح با طالبان دست یابد؟ نقش کشورهای منطقه و جامعه جهانی را در این زمینه چطور ارزیابی می کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.