رابطه ایران و آمریکا؛ سی و پنج سال پس از اشغال سفارت

حق نشر عکس d

سی و پنج سال پیش گروهی از دانشجویان پیرو خط امام به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند و تعدادی از کارکنان این سفارتخانه را گروگان گرفتند. این رویداد به قطع روابط دو کشور منجر شد که تا امروز نیز ادامه دارد. آیت الله خمینی، رهبر جمهوری اسلامی در آن زمان با حمایت از اقدام دانشجویان آن را «انقلاب دوم» خواند.

به نظر شما مهمترین پیامد اشغال سفارت آمریکا در سیزده آبان ۱۳۵۸ چه بوده است؟ این رویداد چه تاثیری بر وجهه و جایگاه ایران در منطقه و جهان گذاشت؟

در چند دهه ای که از قطع روابط ایران و آمریکا می گذرد، برخی از مخالفان اشغال سفارت آمریکا، با اشاره به جایگاه اقتصادی و سیاسی آمریکا در جهان این اقدام دانشجویان را به زیان منافع ایران قلمداد کرده اند. اما کسانی که همچنان از این اقدام دفاع می کنند معتقدند ایران با نفی «سلطه» آمریکا در جهان، در جهت استقلال و تبدیل به قدرتی منطقه ای پیش رفته است.

شما سود و زیان قطع روابط را برای دو کشور در ۳۵ سال اخیر چه می دانید؟

گرچه در این سال ها ایران و آمریکا برای از سرگیری روابط با هم هیچ مذاکره رسمی و علنی انجام نداده اند، اما در مواردی از جمله پرونده هسته ای ایران و امنیت عراق نمایندگانی از دو کشور با هم دیدار کرده اند. در بالاترین سطح تماس بین دو کشور، سال گذشته حسن روحانی در دیدار از نیویورک مکالمه تلفنی کوتاهی با باراک اوباما داشت.

شما با از سرگیری روابط بین ایران و آمریکا موافقید؟ فکر می کنید رویکرد دولت حسن روحانی در سیاست خارجی به شکل گیری دوباره این روابط کمک کند؟

به نظر شما آغاز دوباره روابط ایران و آمریکا چه اهمیتی برای دولت های این دو کشور دارد؟ دلیل بغرنج بودن شکل گیری دوباره این روابط، و موانع عمده در این مسیر را چه می دانید؟

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.