حضور زنان افغان در آگهی‌های تلویزیونی؛ نظرات شما

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به تازگی از تمامی رسانه‌های این کشور خواسته که از «استفاده ابزاری» از زنان در تبلیغات بازرگانی خودداری کنند. در خبرنامه وزارت فرهنگ آمده که آگهی‌های تجاری که در آن زنان صرفا «جنبه تزئینی» دارند و از آنها به عنوان ابزار کسب درآمد و شهرت استفاده می‌شود، باعث تنزل «جایگاه رفیع» زن افغان است.

شما درباره افزایش حضور زنان در آگهی های تجاری به ویژه در شبکه های تلویزیونی افغانستان چه فکر می کنید؟

آیا تصویری که از زنان در آگهی های تلویزیونی نشان داده می شود، می تواند بر جایگاه آنان در جامعه تاثیر بگذارد؟

در دهه گذشته شبکه های تلویزیونی در افغانستان رشدی چشمگیر داشته اند و برآورد شده که حدود 70 شبکه خصوصی در این سال ها ظهور کرده اند. با توجه به ورود بعضی از محصولات لوکس خارجی به بازار افغانستان در سال های اخیر، بر حجم تبلیغات این کالاها در تلویزیون هم افزوده شده است.

آیا با مسئولان وزارت فرهنگ افغانستان موافقید که می گویند این آگهی ها عمدتا در جهت استفاده ابزاری از زنان ساخته می شوند؟ فکر می کنید دولت باید بر حوزه تبلیغات و نوع حضور زنان در آن، مستقیما نظارت داشته باشد؟

دولت پیشین افغانستان هم در مواردی از جمله در بحث سریال های هندی و ترکی که در شبکه های تلویزیونی این کشور بسیار رواج یافته بود، با رسانه های محلی رو در رو شد، زیرا محتوای این برنامه ها را مغایر ارزش های حاکم بر جامعه می دانست. اکنون عده ای نگرانند که شاید دولت جدید افغانستان هم با پرداختن به حضور زنان در تبلیغات، قصد دارد حتی بیش از گذشته سختگیری هایی را در حوزه فرهنگ و رسانه اعمال کند.

به نظر شما نظارت بر آگهی های تلویزیونی به این معناست که رویکرد دولت جدید افغانستان در حوزه فرهنگ و رسانه نسبت به دولت قبل سختگیرانه تر شده است؟ فکر می کنید دولت باید متولی بحث فرهنگ باشد یا تصمیم گیری در این حوزه ها باید به خود اهالی رسانه سپرده شود؟

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.