مشکلات مالی ورزشکاران حرفه ای در ایران؛ نظرات و مشاهدات شما

حق نشر عکس mehr

در هفته گذشته، محسن محمدسیفی، قهرمان ووشوی جهان و بازی‌های آسیایی، در گفتگویی با یک روزنامه در ایران، با انتقاد از وضعیت زندگی خود، گفت که اگر غیر از ورزش وشوو، حرفه دیگری را به‌عنوان شغل انتخاب کرده بود، درآمد بیشتر و زندگی مناسب تری داشت.

او گفته است:" از سال ۸۷ تا الان شاید همه پولی که گرفتم ۵۰۰ میلیون هم نشود. من نهایتا ۵ سال دیگر می‌توانم در سطح حرفه‌ای مبارزه کنم. در همه این سال‌ها اگر وارد یک حرفه‌ای شده بودم الان برای خودم استاد بودم با درآمد خوب."

به نظر شما چرا برخی از ورزشکاران در ایران، با مشکلات مالی روبرو هستند؟ درباره صحبت‌های آقای محمدسیفی چه فکر می‌کنید؟ آیا حقوقی که دولت به ورزشکاران پرداخت می‌کند کافی است؟

مشکلات مالی آقای محمدسیفی، ممکن است مشکل بسیاری از ورزشکاران دیگر رشته‌هایی مانند ووشو هم باشد. برخی از آنها می گویند دولت به اندازه کافی از آنها حمایت مالی نمی‌کند و همین باعث می‌شود آنها در زندگی روزمره شان با مشکل مواجه شوند.

در هفته گذشته در رسانه‌های ایران گزارشی از امید ستایش پور قهرمان سابق پاورلیفتینگ آسیا منتشر شد که مجبور است برای امرار معاش دستفروشی کند. این ورزشکار، درباره علت دستفروشی در خیابان گفته برای تامین مخارج زندگی و تمرین ورزشی، مجبور به این کار شده است.

علت اینکه برخی از ورزشکاران حرفه‌ای روی به شغل‌های دیگر می آوردند چیست؟

طرح نظام پرداخت هماهنگ حقوق ورزشکاران دو سال پیش برای رفع اختلاف بین ورزشکاران پر درآمد و کم درآمد ایران مطرح شد ولی این طرح هم نتوانست کمکی به بهبود وضعیت ورزشکاران حرفه‌ای کم درآمد کند.

از سوی دیگر به برخی از ورزشکاران رشته‌های ورزشی زمانی که آنها در اردوی تیم ملی هستند حقوق پرداخت می‌شود ولی این حمایت مالی فقط شامل برخی از رشته‌های ورزشی می‌شود.

صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزشی که برای حمایت از ورزشکارانی که در مسابقات جهانی و المپیک برای ایران مدال کسب کرده‌اند، بوجود آمده، بر اساس مدال‌‍‌هایی که ورزشکاران ایران در مسابقات جهانی و المپیک کسب کردند به آنها حقوق پرداخت می‌کند.

آیا حقوقی که دولت به ورزشکاران می‌دهد کافی است؟ درباره عملکرد صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزشی چه فکر می‌کنید؟

دولت ایران همواره تاکید دارد که ورزشکاران تنها باید به فکر "افتخار" و "سربلندی" ایران باشند؛ نصرالله سجادی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش، اخیراً در یک کنفرانس خبری گفته است: باید مراقب باشیم که پاداش، روی زحمت بازیکنان و مربیان و غرور ملی که مدال‌آوران ایجاد می‌کنند، سایه نیندازد و باید فرهنگ خود را به این سمت سوق دهیم."

آیا دولت باید از ورزشکاران حرفه ای حمایت مالی کند؟ حمایت دولت از ورزشکاران چه معایب و چه مزایایی دارد؟

درآمد بازیکنان فوتبال در لیگ برتر با دیگر ورزش‌ها در ایران اختلاف زیادی دارد؛ از این رو، بعضی معتقدند این تفاوت درآمد بازیکنان فوتبال، باعث می‌شود ورزشکاران دیگر ورزش‌ها دچار دلسردی شوند و از سوی دیگر برخی درآمد بالای فوتبالیست‌ها را طبیعی ارزیابی می‌کنند.

به نظر شما اختلاف درآمد بازیکنان فوتبال و دیگر ورزش‌ها در ایران طبیعی است؟ برای جبران اختلاف درآمد ورزش‌هایی مانند فوتبال با دیگر ورزش ‌ها چه کارهایی باید انجام داد؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.