ادبیات کودک و نوجوان در افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس

ادبیات کودکان و نوجوان در افغانستان مانند خیلی چیزهای دیگر در سی سالی که در این کشور جنگ بود، آسیب فراوان دید. اما بر اساس اخبار و گزارش ها در سیزده سال گذشته هم مجالی برای شکوفا شدن دوباره پیدا نکرد.

ادبیات کودکان از زمان حکومت امان الله خان، حدود صد سال پیش، در افغانستان پا گرفت و در زمان حکومت حزب دموکراتیک خلق پیشرفت کرد تا اینکه جنگ‌های داخلی دستاوردهای آن را از میان برد. خیلی از منتقدان معتقدند که در سیزده سال گذشته که اافغانستان ثبات و صلح نسبی پیدا کرده است، ادبیات کودکان رشد نکرده و دولت افغانستان هم حمایتی از این ادبیات نکرده است.

به نظر شما وضعیت ادبیات کودک و کتاب کودک در افغانستان چگونه است؟آیا شما برای کودک تان کتاب می خوانید؟ اگر بخواهید برای کودکان تان کتاب بخرید، آیا گزینه های مناسبی در بازار پیدا می‌کنید؟

رسانه های افغانستان برنامه های تخصصی و ویژه کودکان تولید نمی کنند، یعنی بر خلاف برخی کشورهای دیگر رسانه های اختصاصی برای کودکان در افغانستان یافت نمی‌شود.

به نظر شما نقش رسانه ها در ساخت و ساز و غنی‌تر کردن ادبیات کودکان چیست؟نقش جامعه بین المللی و گروههای غیردولتی در افغانستان که در زمینه های مختلف در رابطه با کودکان فعال هستند، در حمایت از ادبیات کودکان چیست؟

آیا افغانستان باید برای رونق دادن به بازار ادبیات کودک و نوجوان خود از سایر کشورها کمک بخواهد؟

شما نقش محصولات تولیدی کودک و نوجوان را بر جامعه و فرهنگ افغانستان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.